Domatesten enerji üretilecek

domatesten-enerji-uretilecek

Market raflarında yer alamayacak kadar bozulmuş, çürümeye yüz tutmuş domateslerden faydalanmak için bilim insanları yeni bir proje geliştirdi. Bozuk domateslerden artık salça değil, elektrik üretimi yapılacak.

ABD’nin domates ihtiyacını karşılayan Florida eyaletinde başlatılan pilot projeyle her yıl çöpe giden binlerce ton domates enerji üretimi için kullanılacak.

İngiliz Independent’ın haberine göre eyaletin çöpe attığı domateslerle oteller, tema parkları, golf sahaları ve alışveriş merkezlerine senenin üç ayı yetecek kadar enerji üretilebileceği belirtiliyor.

396 Ton Çöpe Gidiyor

Bu yolla Florida’da her yıl büyük bir problem haline gelen domates atığı sorununa çözüm bulunması da sağlanacak. Zira eyalette her yıl 396 ton domates çöp alanlarına ve su yollarına dökülerek büyük bir çevre problemine yol açıyor.

Bilim insanları bozulmuş domatesleri bölmek ve oksitlemek için bakteri kullanıyor. Bu sayede kimyasal tepkime yaratarak elektrik elde edilmesini sağlayan elektronlar ortaya çıkarılıyor.

Domatesler elektrik üretimi için oldukça elverişli çünkü içinde bulunan fazla miktardaki kırmızı karoten pigmentleri elektrik üretimi için mükemmel bir katalizör görevi görüyor.

Princeton Üniversitesi ve Florida Gulf Coast Üniversitesi’nin yürüttüğü projenin başındaki Profesör Venkataramana Gadhamshetty üretilecek enerjinin görece az miktarda olduğunu ifade ediyor ancak araştırmaların devam etmesiyle çürümüş meyvelerden elde edilecek enerji miktarının misliyle artırılabileceğini söylüyor.

Projenin bulguları 251’inci Amerikan Kimya Derneği’nin san Diego’daki toplantısında sunulacak.

Bilim insanları dünyanın önümüzdeki birkaç on yıl içinde fosil yakıt tüketimini bırakarak yeşil enerji kaynaklarına dönülmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Kaynak : hurriyet.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Yüksek İthalat Hacimli Enzimler Kocaeli’deki Merkezde Üretilecek

Çeşitli sektörlerde yaygın olarak kullanılan enzimlerin yerli ve milli olarak üretildiği Kocaeli’deki merkezde yurt dışından …