Dünyadaki plastik atık miktarı 5 milyar tona ulaştı

dunyadaki-plastik-atik-miktari-5-milyar-tona-ulasti

Dünyadaki plastik atık miktarının 5 milyar tona ulaştığı ve dünyayı sarabilecek kadar plastik atık bulunduğu bildiriliyor.
The Guardian‘ın haberine göre toplam plastik atık miktarı 5 milyar tona ulaştı. Bu atıkların dünyayı sarmaya yetecek miktarda olduğu söylenirken, yapılan araştırma bu kirliliğin büyük sonuçları olabileceğini gösteriyor.

Leicester Üniversitesi’nden Jan Zalasiewicz tarafından yönetilen araştırmaya göre atık plastiklerin okyanusun dibinden en uzak adalara kadar her yerde bulunabileceği belirtiliyor.

Zalasiewicz, insanlığın ürettiği plastiğin çeşitliliğinden ve miktarından haberdar olduklarını, ancak plastiğin gittiği yerlerin kendilerini şaşırttığını aktardı.

Plastiğin yalnızca dünyayı kirletmediğini, aynı zamanda besin zincirinin parçası haline geldiğini söyleyen uzmanlar, denizdeki balıkların önemli bir kısmının plastiği yiyecek zannederek yediğini ve bu balıklarda plastik bbulunduğunu söyledi.

Aynı zamanda deniz kuşlarının da yavrularına plastik yedirdiği bildiriliyor. Yılda üretilen plastik miktarının 300 milyon tonu bulduğu ve bu rakamın giderek arttığı söyleniyor.

Kaynak : sol.org.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Tatlı Su Tedarik İhtiyaçlarını Karşılayacak Bir Filtre

Yale önderliğindeki araştırma ekibi, suyu içerdiği tuzdan arındırmanın daha iyi bir yolunu bulmak için ilham …