Dünyanın En Büyük Uranyum Üreticisi Kazakistan

dunyanin-en-buyuk-uranyum-ureticisi-kazakistan

Dünya uranyum üretiminde lider olan Kazakistan, 2014 senesinde da en çok uranyum üreten memleket oldu. Kazakistan Atom Enerjisi Kurumu Kazatomprom tarafından gercekleşen duyuruda , şirketin 2014 senesinde üretimde planlanan hedeflere ulaştığı acıkladı .

2014 senesinde Kazakistan’da üretimi yapılan uranyum miktarının 22,829 ton olduğu ifade edilirken bu rakamın dünyada üretimi yapılan en yüksek sayı olduğu ifade edildi. Ulusal Atom Şirketi Kazatomprom’un memleket topraklarında uranyum kaynak tabanını artırmaya yönelik araştırma çalışmalarına devam ettiği ifade edilirken; sene boyunca, yekün büyüklüğü 452 bin 946 metrelik 986 jeolojik araştırmalar için kuyu açıldığı vurgulandı. Halihazırda 25 bin kişiye istihdam mümkün kılan Kazatomprom, dünyanın bilinen uranyum şirketlerinden biri olarak önem arz ediyor .

Kazakistan 2012 senesinde 20 bin ton uranyum üretirken, 2013 senesinde ise üretimini 22 bin 550 tona çıkarmıştı. Nazarbayev’in imzaladığı kararname ile 1997’de kurulan Kazatomprom, dünya uranyum ihtiyacının % 30’unu karşılıyor. Kazatomprom’un Rusya, Çin, Japonya ile yürüttüğü stratejik işbirliklerinin yanında Federal Amerikan Elektrik Şirketi Westinghouse’da hissesi bulunuyor.

Kazakistan, dünya uranyum üretiminin üçte aniden fazlasını yanlız başına gerçekleştiriyor. Toplam uranyum üretiminin % 38’ini karşılayan Kazakistan’ı, % 15,5’lik üretimle Kanada ve % 10,5’lik üretimle de Avustralya takip ediyor. Bunun üzerine , üç memleket dünya yekün uranyum üretiminin yaklaşık olarak % 64’ünü karşılıyor.

Uranyum rezervleri bakımından Avustralya 1 milyon 143 bin ton rezervle ilk sırada yer alırken, Kazakistan 860 bin ton rezervle ikinci, Kanada 444 bin ton rezervle üçüncü sırada bulunuyor . Sıralamada ilk 10 memleket , Avustralya, Kazakistan, Kanada, ABD, Güney Afrika Cumhuriyeti, Nijer, Rusya, Özbekistan, Ukrayna ve Çin olarak geçiyor. 10 ülkenin yekün uranyum rezervi ise 4 milyon 743 bin ton olarak biliniyor.

Kaynak : arcaajans.com

217 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!