Dünyanın En Hızlı İnsan Yapımı Döner Objeleri Kuantum Mekaniği Çalışmalarına Yardımcı Olabilir

Dünyanın En Hızlı İnsan Yapımı Döner Objeleri Kuantum Mekaniği Çalışmalarına Yardımcı Olabilir

Fotoğraf : Araştırmacılar, dairesel olarak kutuplaştırılmış lazer ile dönen bir nanodambıl sayesinde dünyanın en hızlı insan yapımı girdabını oluşturmuşlardır.

Araştırmacılar kuantum mekaniği çalışmalarına yardımcı olacağına inandıkları, dünyanın en hızlı insan yapımı girdabını oluşturmuşlardır.

Dakikada 60 milyardan fazla çevrimi ile bu cihaz, yüksek hızlı bir dişçi matkabından 100,000 kat daha hızlıdır.

Purdue Üniversitesi elektrik ve bilgisayar mühendisliği, fizik ve astronomi yardımcı doçenti olan Tongcang Li bu çalışmanın malzeme bilimini kapsayan birçok uygulamaya sahip olacağını belirtmiştir. Farklı malzemelerin dayanabileceği ekstrem koşullar üzerinde çalışabileceklerini söylemiştir.

Li’nin ekibi silikadan küçük bir dambıl sentezlemiş ve yüksek vakum altında lazer yardımıyla bu dambılı havalandırmıştır. Lazer, doğrusal olduğunda dambılın titreştiği veya dairesel olduğunda dambılın döndüğü düz bir çizgide ya da daire içerisinde çalışabilmektedir.

Dönen bir dambıl girdap gibi işlerken titreşen bir dambıl burulma dengesi olarak bilinen küçk kuvvet ve torkları ölçmek için kullanılan bir cihaz gibi çalışmaktadır. Bu cihazlar dünyanın yoğunluğu ve yerçekimi sabiti gibi olguları keşfetmek için kullanılmıştır. Fakat Li cihazın geliştirilmesiyle kuantum mekaniği ve vakum özelliklerini araştırmak için kullanabileceklerini umut ediyor.

Li, insanların vakum ortamında hiçbir şeyin olmadığını söylediğini fakat fizikte gerçekten bu ortamın boş olmadığını bildiklerini söylemiştir. Kısa bir süreliğine ortaya çıkan ve sonrasından kaybolan birçok gerçek parçacığın olduğunu, ortamda tam olarak nelerin gerçekleştiğini anlamak istediklerini ve bu nedenle en hassas burulma dengesini oluşturmak istediklerini belirtmiştir.

Li’nin ekibi daha önceki her şeyden daha hızlı olan bu küçük dambılların dönüşünün gözlemlenmesiyle, vakum sürtünmesi ve yerçekimi hakkında da bilgi edinebilirler. Li bu mekanizmaları anlamanın modern fizik neslinin temel hedefi olduğunu belirtmiştir.

Kaynak : sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

Şeffaf Güneş Pili ile Geleceğin Camları Nasıl Enerji Üretecek ?

Paris iklim anlaşmasından 5 yıl sonra,tüm gözler dünyanın karbonsuz bir geleceğe giden yolda ilerlemesine odaklandı.Bu …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: