Ege Üniversitesi’nden Hesaplı Arıtma Çözümü

Ege Üniversitesi’nden Hesaplı Arıtma Çözümü

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü’nde görevli Kimyager Doç. Dr. Tülin Deniz Çiftçi’nin su kirliliğine karşı geliştirdiği su arıtma haznesi, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent alarak tescillendi.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü’nde görevli Kimyager Doç. Dr. Tülin Deniz Çiftçi’nin su kirliliğine karşı geliştirdiği su arıtma haznesi, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent alarak tescillendi. Doç. Dr. Deniz Çiftçi’nin adsorpsiyon yöntemine dayalı oluşturduğu su arıtma haznesi, ağır metal gibi kirletici içeren çeşitli sularda daha kolay ve düşük maliyetle arıtma sağlayacak.

Çiftçi’yi tebrik eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Hocamızın buluşu su kirliliğine karşı alınacak önlemlerde önemli bir yer tutuyor” dedi. Yakın gelecekte doğal ve insan kaynaklı kirletici içeren sularda arıtma yapılmasının zorunlu hale geleceğini ifade eden Çiftçi ise, “Adsorpsiyon yöntemi diğer yöntemlere göre daha ucuz, yüksek etkili bir yöntemdir. Rejenerasyon ile tekrar tekrar kullanılabilme özelliği vardır” diye konuştu.

Kaynak : milliyet.com.tr

451 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!