Ekonomide Nobel Ödülü 2018

Ekonomide Nobel Ödülü 2018

İnovasyonu ve iklimi ekonomik büyüme ile entegre etmek.

Alfred Nobel’in Anma Ekonomik Bilimlerinde 2018 Sveriges Riksbank Ödülü, “iklim değişikliğini uzun soluklu makroekonomik analize entegre etmek için” William D. Nordhaus’a ve teknolojik yenilikleri uzun vadeli makroekonomik analize entegre etmek için Paul M. Romer’e verildi. ”

Kraliyet İsveç Bilimler Akademisi, Alfred Nobel 2018’de İktisat Bilimlerinde İktisat Bilimlerinde Sveriges Riksbank Ödülü’nü “iklim değişikliğini uzun soluklu makroekonomik analize entegre etmek için” Amerika Birleşik Devletleri, New Haven, ABD’de William D. Nordhaus’a vermeyi kararlaştırdı. M. Romer, NYU Stern İşletme Fakültesi, New York, ABD “teknolojik yenilikleri uzun vadeli makroekonomik analizlere entegre etmek için”.

İnovasyonu ve iklimi ekonomik büyüme ile entegre etmek

William D. Nordhaus ve Paul M. Romer, uzun vadeli sürdürülebilir ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi nasıl yarattığımız hakkında bazı zamanların en temel ve acil sorularına değinmek için yöntemler tasarladılar.

Kalpten, ekonomi, kıt kaynakların yönetimi ile ilgilenir. Doğa, ekonomik büyüme üzerindeki ana kısıtlamaları dikte eder ve bilgimiz, bu kısıtlamalarla ne kadar iyi başa çıktığımızı belirler. Bu yılki Laureates William Nordhaus ve Paul Romer, piyasa ekonomisinin doğa ve bilgi ile nasıl etkileşime girdiğini açıklayan modeller kurarak ekonomik analiz kapsamını önemli ölçüde genişletti.

Teknolojik Değişim

Romer, bilginin uzun vadeli ekonomik büyümenin itici gücü olarak nasıl işleyebileceğini gösterir. Yüzde birkaç yıllık ekonomik büyüme yıllardır biriktiğinde, insanların hayatlarını dönüştürür. Önceki makroekonomik araştırmalar, ekonomik büyümenin birincil itici gücü olarak teknolojik yeniliği vurgulamıştı, ancak ekonomik kararların ve piyasa koşullarının yeni teknolojilerin oluşturulmasını nasıl belirlediğini modellememişti. Paul Romer, ekonomik güçlerin firmaların yeni fikirler ve yenilikler üretme istekliliğini nasıl yönettiğini göstererek bu sorunu çözdü.

Araştırmacılar iki gaz arasındaki reaksiyonu inceledi: heyecanlı bir Neon atomu ve bir Argon atomu. Cihazları, reaksiyonun gerçekleştiği bir manyetik alanın yönünü hassas bir şekilde ayarlamak için kullanılan bir çift solenoid mıknatıs içerir ve bu da araştırmacıların iki atomun gerçek oryantasyonunu birbirine göre kontrol etmelerine olanak tanır. Osterwalder, “Atomlar genellikle küçük toplar olarak temsil edilmelerine rağmen, normal olarak küresel nesneler değildir” diyor. “Tam olarak değiller, belirli yönelimleri var ve bu onların tepkilerini etkileyebilir.” Ancak deney, tersine, iyon iyonlaşmasından oluşan atomik ve moleküler iyonların miktarını kontrol eden yönelimi kontrol edebilmesine rağmen, araştırmacılar, atomlar arası yaklaşık 20 Kelvin (-253,15 oC) sıcaklığın altında olduğunu buldular. Kuvvetler devraldı ve atomlar uygulanmakta olan alana bakılmaksızın kendilerini yeniden yönlendirdiler. Osterwalder, “Bu, herkesin böyle düşük bir sıcaklıkta ilk kez yaptığını” söylüyor. “Bu kontrol seviyesinde, oryantasyondaki temel teorinin bazı yönlerini, oryantasyon ve reaktivite arasındaki ilişki gibi inceleyebiliriz.” Hikaye kaynağı: Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne tarafından sağlanan malzemeler.

Kaynak : sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

İlaçların İletimi için Manyetik Bakteriler

Mıknatıslarla kontrol edilebilen bakteriler, zamanla ilacı doğrudan ihtiyacı olan hücrelere iletebilirler. Fotoğraf: Simone Schürle ve …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: