Elektronik Atıklardan Altın Kazanımı

Elektronik Atıklardan Altın Kazanımı

Fotoğraf 1 :  Yapılan işlem sayesinde, oda sıcaklığındaki elektronik atıklarından altın kurtarılır.

Birleşik Krallık Kraliyet Darphanesi (Royal Mint), elektronik atıklardan altını geri kazanmak için oda sıcaklığında proses kullanan bir kimyasal tesis inşa ediyor.

Global E-atık İstatistikleri Ortaklığı’ndan alınan rakamlara göre, her yıl 53 milyon tondan fazla elektronik atık üretiliyor ve şu an %18’den daha azı geri dönüştürülüyor. Ve 2030 yılına kadar e-atık üretiminin 74 milyon ton/yıl’ın üzerine çıkması beklenen çevresel yükün tırmanmaya devam etmesi bekleniyor.

Kraliyet Darphanesinin Büyümeden Sorumlu Başkanı Sean Millard İngiltere’deki devre kartlarının %99’unun şu anda izabe tesislerinde yüksek sıcaklıklarda işlenmek üzere yurtdışına sevk edildiğini tahmin ettiğini ve  elektronik atık hacmi her yıl arttıkça, bu sorun daha da büyüyeceğine değindi.

Kraliyet Darphanesi, Kanada firması Excir tarafından geliştirilen bir süreci kullanacak olan Güney Galler’deki tesisinin inşaatına başladı. 2023’te tam olarak faaliyete geçtiğinde, tesis, dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonları gibi İngiltere kaynaklı devre kartlarını haftada 90 tona kadar işleyecek ve yılda yüzlerce kilogram altın üretecek.Firma ve Kraliyet Darphanesi, sürecin teknik yönleri hakkında çok az ayrıntı yayınladı. Excir tarafından sunulan patentler, sürecin baskılı devre kartlarından altını ezmeden sızdırdığını ortaya koyuyor.

Sistem çözücü olarak asetik asit kullanır ve çok düşük konsantrasyonlarda ek asitler ve oksidanlar içerir. Patent, oda sıcaklığında 10-20 saniye içinde hurda elektronik atıklarından altının %99’undan fazlasını geri kazanabilen yüksek verimli bir sızıntı suyu sistemini tanımlamaktadır. İşlem, mevcut hidrometalurjik geri kazanım işlemlerinde yaygın olarak kullanılan siyanürler de dahil olmak üzere sert liç çözümlerinden kaçınacaktır. Ayrıca, plastiklerin yeniden kullanım için geri kazanılamadığı ve tehlikeli dioksin emisyonlarının üretildiği eritme dahil pirometalurjik geri kazanımın sınırlamalarını da ortadan kaldıracaktır.

2018’de, sürecin mucitleri teknolojilerini Kanada’daki Dragon’s Den’de sergilediler ve 1 milyon Kanada doları (800.000 ABD Doları) yatırım sağladılar. Para ve tahsil edilebilir madeni paralar üreten Kraliyet Darphanesi, yeni girişimin yaklaşık 40 işi destekleyeceğini ve mevcut çalışanların yeniden beceriler kazanmasına ve yeni kimyagerler ve mühendisler işe almasına yardımcı olacağını söylüyor.

Elektronik Atıklardan Altın Kazanımı

Fotoğraf 2 : Elektronik atıklardan altının geri kazanım işlem şeması

Kaynak : thechemicalengineer.com

549 Kez Okundu

Yağmur Akdağlı

Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği bölümünü bitirdim. Ve şu an Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde biyomühendislik alanında yüksek lisans eğitimi alıyorum .Türkiye’de kimya bilimini ve diğer temel bilim alanlarının haberlerini en donanımlı şekilde sağlayan İnovaktif Kimya Dergisi ekibine katıldım. Bilgi birikimlerimi ve edindiğim haberleri sizlere aktarmak benim için büyük zevk . İlgi alanlarım; biyoteknoloji, polimer kimyası, proses kontrol, ilaç kimyası ve endüstriyel uygulamaları

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!