Element Yaratıcılarına Selam Olsun

Yeni element yaratmak öyle önemli bir başarıdır ki atom parçalamadan daha etkileyicidir. Bu başarı her türlü gerçek zorluktan başarıyla çıkan bilim adamlarının uzun vadeli, çok kıtasal bilimsel işbirliğinin hikayesidir.Ve bilim adamları yeni elementler yaratırken atomların kendilerini nasıl yaptıklarına dair bilgimizi genişletiyor ve periyodik tablonun boyutunu kırılma noktasına itiyorlar.

Geçmişte, yapay olarak yapılmış elementlerin haberlerini görünce omuzlarımı silkip: “Bunların hepsi çok ilginç  ama kimse onlarla kimyasal işlemler  yapmaz,  değil mi?” diye düşünüyordum.Tamamen yanlış olduğumu itiraf ettiğim için mutluyum. Nükleer ve Ortak Araştırma Enstitüsü’deki ekip, benim gibi düşünen insanları haksız çıkarmak için motive olur.Ve elementleri yarattıktan sonra şu soruları sorarlar: Bu atomların özellikleri ne olacaktır; Nasıl tepki verecekler? En önemlisi, periyodik tabloya  nereden sığacaklar?

Ve daha yaptıklarının etkileyici olduğunu düşünmüyorsanız çalışma yöntemlerini bilmediğinizdendir.Kimyagerlerin büyük çoğunluğunun binlerce element üzerinde çalışma imkanları varken onlar sadece birkaç kısa ömürlü atom üzerinde çalışabilir.

Tüm önemli bilimsel keşiflerde olduğu gibi, yeni elementler keşfetmek hikayenin sonu değil. “Elementleri yaratabilir miyiz?” sorusu daha birçok soruyu beraberinde  getirdi ve bu kimyanın ciddi tarafı.

Kaynak : chemistryworld.com

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …