Endüstriyel Kimyasallar Üretmenin Daha Temiz, Daha Uygun Maliyetli Yolu

Endüstriyel Kimyasallar Üretmenin Daha Temiz, Daha Uygun Maliyetli Yolu

Endüstriyel alanlarda çalışan kimyagerler tarafından, yenilenebilir iki kaynağın (odundan yapılan maddelerden elde edilen selüloz ile yengeç, ıstakoz ve diğer kabuklu canlıların kabuklarından elde edilen kitin olmak üzere); ilaç, kozmetik, endüstriyel katkı maddeleri ve daha birçok alanda kullanılan çok amaçlı nano kristallerin oluşumunda rol aldığı bilinmektedir.

McGill Üniversitesi Kimya Profesörü Audrey Moores, yüksek lisans öğrencisi Tony Jin ve Kanada Ulusal Araştırma Konseyi’nden Edmond Lam liderliğindeki bir grup araştırmacı, çevreye duyarlı yeni bir ürün üretmek için ‘yüksek nemli çalkalayıcı eskimesi’ adı verilen nano kristalleri geliştirdiler. Bu yeni teknik, var olan tekniklere göre; düşük maliyeti, az su harcanmasını ve yüksek üretimde toksik çözücü ihtiyacının ortadan kalkmasını sağlar.

Profesör Moores, “Kâğıt endüstrisinde veya kabuklu atıkların arıtılması işlemlerinde, su kullanımı ve atık su üretimi; çevresel kaygının ve endüstriyel sınırlamaların bir numaralı nedenidir. Bu yeni çalışma bu konuda iyileştirme yaptığından çok önemlidir” dedi.

Angewandte Chemie’de yayınlanan çalışma, McGill araştırmacıları tarafından solventsiz mekanokimya alanında yapılan ve kimyasal reaksiyonları devam ettirmek için fiziksel kuvvetin (taşlama, çalkalama, frezeleme vb.) kullanıldığı, öncü gelişmelerin tarihine dayanmaktadır. Taşlama tekniğini yüksek nemli bir ortamda eskitme tekniğiyle birleştirerek, sadece mekanik yöntemlerle üretilen nano kristallere göre daha kontrol edilebilir ve yüksek kalitede olan nano kristaller üretebildiler.

Kaynak : sciencedaily.com

503 Kez Okundu

İkra Nur İncebey

Ben İkra Nur İncebey. 2001 İstanbul doğumluyum. Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Anadolu Lisesi mezunuyum. Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği öğrencisiyim. İyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca biliyorum. İyi derecede programlama bilgim var. Çeşitli kulüplerde de rol almaktayım. Kimya alanındaki yeni gelişmeleri paylaşmak için İnovatif Kimya Dergisi’ne katıldım. İlgi alanlarım; enerji, petrokimya, atık yönetimi ve çevre.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!