Enerji Üretiminden Kaynaklanan Isı’yı Tekrar Kullanabiliriz

Enerji Üretiminden Kaynaklanan Isıyı Tekrar Kullanabiliriz

Enerji Üretiminden Kaynaklanan Isı’yı Tekrar Kullanılabiliriz. Japonyalı meslektaşlarının yönetimi altında Rus bilim adamları, % 30 kadar yakıt tasarruf etmeye ve atmosfere zararlı atıkların atılmasını azaltmaya olanak sağlayacak teknolojiyi geliştirdiler.

Teknolojinin aslında, enerji üretiminden kaynaklanan ısının tekrar kullanılması amacıyla ısının fırına tekrar dönmesi yatıyor. Uluslararası bilimler topluluğunun idesi Japonya’daki bilimsel ve teknolojik kuruluşların ve Rusya enerji korporasyonlarının dikkatini kendine çekmiş oldu.
Dünyadaki enerjilerin çoğu yanma sonucunda üretilir. Bu yüzden yakıtı tasarruf etmeye olanak sağlayan her çeşit gelişmeler son derecede önemlidir.
Isı ve kütlenin iadesine dayanan yeni yanma teknolojisini, Rus-Japon fizikçileri bilim dilinde enerji rekuperasyonu olarak adlandırdı. Kendi kendine göre rekuperasyon, yani materyallerin bir kısmının aynı teknoloji sürecinde kullanılması amacıyla dolaşımını öngörüyor, bu yeni bir şey değil. Sözü edilen süreçler kimya sanayinde gazların temizlenmesi ve kurutulmasında, eriyiklerin aydınlatılmasında, buhar karışımlarının ayrılmasında kullanılır.
Rus-Japon bilim adamlarının grubu rekuperasyonun daha geniş bir etki alanında yani enerjide kullanımını teklif etti. Batılı bilim adamları da bu yönde adım atmışlardı, fakat asıl Rusya uzmanları bu ideyi pratikte uyguladılar. Önceleri sözde sıfıra giden ısıyı yanma odasında dolaştırmak olasıdır. Yani geri döndürerek önemli derecede yakıtı tasarruf etmek mümkün. Bunu Vladivostok’ta bulunan Uzak Doğu Federal Üniversitesinden bilim adamları ıspatlamış oldu. Vladivostok Rusya’nın Asya kesiminde bulunuyor ve Pasifik okyanusunun kapısı olarak adlandırılıyor. Projenin yöneticisi Japonya’daki Tohoku Üniversitesinden Prof.Kaoru Maruta oldu. Böyle kapalı döngünün teknolojisi artık testten geçirilmiş bulunuyor. Yeni teknoloji % 30 kadar yakıt tasarruf ediyor ve yakıcı cihazların ölçülerini azaltıyor.

Know-how’ların teknik ayrıntılarını geliştiriciler şimdilik açıklamıyor. Onlar, ısının tekrar dönüşünün her çeşit yakıcı cihazların ölçülerinde bile etkili şekilde kullanılabileceğini söylüyor. Bu arada: araba ve uçak motorlarında, gaz türbinlerinde, tek sözle yakıtın yandığı her yerde. Gelişme, çevre dostu enerji tasarruflu evlerde de kullanılabilir.
Yeni enerji teknolojisinin başka bir önemli artısı da var. Teknoloji, atmosfere zararlı atıkların atılmasını azaltabilecek.

Rekuperasyon ve alevsiz yanma için cihazlar metalurjide, tuğla üretiminde, ayrıca dökümhane işlerinde kullanılabilecek. Isı ve kütlenin iadesine dayanan ide her çeşit yakıt türlerini kapsamı altına alabilecek.
Japonya ağır sanayii ile Uzay ajansının temsilcileri, bu arada Rusya enerji şirketlerinin temsilcileri bu gelişime artık ilgi göstermeye başladı.

Kaynak : turkish.ruvr.ru

547 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!