Enfekte Yaralar için Parlayan Antibakteriyel Bandaj

Enfekte Yaralar için Parlayan Antibakteriyel Bandaj

Fotoğraf-1: Bandajın UV ışığı altında parlaması, enfeksiyonun mevcut olduğu anlamına gelir. RMIT Üniversitesi

Bandajlı yaraların enfeksiyon açısından kontrol edilmesi gerekir, ancak yarayı kontrol etmek için bandajın çıkarılması iyileşmesini geciktirebilir. Avustralyalı bilim insanları bu paradoksa, yaranın enfekte olması durumunda parlayan bandaj şeklinde bir çözüm önerdiler.

Şu anda RMIT Üniversitesi’nde geliştirilmekte olan malzeme, standart bir pamuklu bandajın nanolifleri üzerine yerleştirilmiş nano tabakalar halinde magnezyum hidroksit içermektedir. Yaraya uygulandıktan sonra – özellikle diyabetik ülser gibi kronik bir yaraya – biyouyumlu magnezyum hidroksit, zararlı bakterileri öldürerek ve iltihabı azaltarak iyileşme sürecine yardımcı olur.

Enfekte Yaralar için Parlayan Antibakteriyel Bandaj

Fotoğraf-2 : Nano tabakalara işlenmeden önce magnezyum hidroksit

Bir enfeksiyon meydana gelmesi durumunda yara bölgesi, hafif asidik olmaktan biraz alkaline dönüşecektir. pH’daki bu değişiklik, ultraviyole ışığa maruz kaldığında magnezyum hidroksitin parlak bir şekilde floresan yapmasına neden olacaktır.

Sonuç olarak doktorlar, hastanın bandajını çıkarmak zorunda kalmadan sadece bir UV ışığı yakarak enfeksiyonu kontrol edebilirler. Benzer şekilde eğer bir yaranın enfekte olduğu biliniyorsa ve UV ışığı, artık magnezyum hidroksitin floresan yapmasına neden olmazsa, enfeksiyonun temizlendiğini gösterebilir.

Önde gelen bilim insanı Dr. Vı Khanh Truong’a göre, üretim süreci ticari üretim için kolayca ölçeklendirilebilir. Ayrıca bu bandajlar, daha pahalı gümüş nanopartikülleri içeren diğer antibakteriyel bandajlardan “20 kata kadar daha ucuz” olabilir. Ek olarak, mevcut antimikrobiyal yara bandajları birkaç gün sonra bakteri öldürücü etkisini kaybederken, laboratuvar testlerinin magnezyum hidroksit bandajının yedi güne kadar etkili kaldığını gösterdiğini belirtti.

Enfekte Yaralar için Parlayan Antibakteriyel Bandaj

 

Fotoğraf-3 : Bandajın magnezyum hidroksit kaplı liflerinin mikroskop görüntüsü, RMIT Üniversitesi

Araştırma, yakın zamanda ACS Applied Materials and Interfaces dergisinde yayınlanan bir makalede açıklanmıştır. Fakat bu kesinlikle enfeksiyonlara işaret eden gördüğümüz ilk yara sargısı değil. Diğer örneklerde, floresan karbon nanotüpler, yağ asidi stabilize lipit kabarcıkları, bir fosfor film ve benzalkonyum klorür ve piranin kombinasyonu kullanılmıştır.

Kaynak : newatlas.com

1.060 Kez Okundu

Kübra Yıldız

13 Mart 1999 tarihinde İstanbul’da doğdum. 2017 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi %30 İngilizce Kimya bölümüne yerleştim. Bir dönem İngilizce hazırlık eğitimi aldıktan sonra lisans eğitimime başladım. Kimya bilimindeki gelişmeleri takip ederek kendimi geliştirmek ve çeviri yaparak bunları daha fazla insana ulaştırmak amacıyla İnovatif Kimya Dergisi haber çeviri ekibine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!