EPS Geri Dönüşümü için Başlangıç

EPS Geri Dönüşümü için Başlangıç

Tartışmaya Yol Açan EPS

EPS, geri dönüşüm konusunda en çok tartışılan malzemeler arasındadır. Maddenin kendisi, çoğunlukla havadan oluşur, çok yönlü, etkili ve ucuzdur. Ancak aynı özellikler, çok fazla yer kapladığı için geri dönüşümü pahalıya mal ediyor ve bu hafiflik nedeniyle rüzgar ve suyun etkisiyle okyanusta kolayca kaybolduğu için plastik problemine yol açıyor. Bir düzineden fazla ABD eyaletinde 100 den fazla belediyede ve  New York şehrinde EPS yasaklandı, en azından 2015 yılının Eylül ayına kadar EPS üreticilerinin birleşmesi  ve yerel New York iş sahiplerinin karara tepki vermesi sonucu mahkeme tarafından yasağın kaldırıldığı hiç sürpriz olmadı. İyi haber, EPS’nin geri dönüştürülebileceğidir. Hadi daha yakından bir göz atalım.

EPS Nedir?

İki tip EPS vardır: genleşmiş ve ekstrüzyon polistiren. Polistrenin kendisi bir plastik , bir polimer ya preslenir (ekstrüde edilebilir) veya genleştirilebilir.

Gıda hizmeti endüstrisi, güçlü, koruyucu ve yalıtım özelliklerinden dolayı tepsiler, bardaklar ve kaplar üreten bu ürünün önemli bir kullanıcısıdır. Bu özellikler aynı zamanda, nakliyede ürünün korunması için tercih edilen bir ambalaj malzemesi olmasına da sebep olur.

Ambalaj Olarak Cazip Hale Getiren Nitelikler Nelerdir?

Kim Holmes, SPI için geri dönüşüm direktörü: Plastik Sanayi Ticaret Birliği, EPS için şöyle açıklıyor: “EPS birçok nedenden ötürü ürün ambalajı için çekici bir materyal. EPS güçlüdür ancak hafiftir. Çok verimli bir yalıtkandır ve yapısı çarpma hasarlarına karşı mükemmel ürün koruması sunar. Geniş bir performans yelpazesini sunarken aynı zamanda çok maliyetli rekabetçi bir materyaldir. Kağıt alternatiflerine göre üretiminde çok daha az enerji ve su kullanılıyor.

Geri Dönüşüm Oranları Neden Bu Kadar Düşüktür?

İronik bir şekilde, EPS’yi popüler hale getiren aynı üstünlükler de geri dönüştürme için bir zorluk teşkil eder: yani düşük yoğunluğu, döngüyü çok pahalı hale getirebilir. Köpük Ambalaj Geri Dönüşümcüleri İttifakı’na göre EPS, yüzde 98 hava, ki bu hacimli, sert plastik şekiller içerdiğinden nakliye için oldukça pahalı olabilir.

EPS çok geri dönüştürülebilir ve arzu edilen bir malzemedir. Bununla birlikte, ürün çok hafif olduğu için EPS’nin toplanması büyük bir sorun olabilir, “diyor Holmes. EPS  geri dönüşümde başarılı olan şirketler, EPS’nin kısa mesafelerde, materyalin bir araya getirilebileceği ve sıkıştırılacağı ya da yoğunlaştığı bir tesise gönderildiği bir toplama sistemi oluşturdu.

Malzeme sıkıştırıldıktan sonra geri dönüştürülmesi ve tekrar kullanılması için uzun mesafelere transfer edilmesi maliyet ve zaman açısından çok daha etkili olur. Gerçi yoğunluk tek konu değildir. Temizlik EPS geri dönüşümünde süregelen bir problem olmuştur. Materyal sıkıştırılmadan önce herhangi bir kirleticiden arındırılmış olmalı veya gelecekteki son kullanıcılar için kaliteli sorunları oluşturmaktadır.

İşbirliği Önemlidir

EPS için geri dönüşüm imkânları sınırlı olmakla birlikte, malzeme etkin bir şekilde geri dönüşüme tabi tutulabilir. EPS Sanayi İttifakı’na göre, 2013 yılında 125 milyon lira EPS geri dönüştürüldü ve ticari geri dönüşüm oranı yüzde 34 oldu.

Holmes, “Toplama ve konsolidasyon parçası belirlendikten sonra, EPS geri dönüşümü oldukça basittir ve EPS geri dönüşümünde bir dizi büyük ölçekli başarı öyküsü vardır” diyor Holmes. Bir örnek olarak, toplanan köpüğü ülke çapında on sekiz geri dönüşüm merkezinde yeniden üreten SPI üyesi Dart Container Corporation’a dikkat çekiyor ve fazladan köpük geri dönüşüm fırsatları sağlamak için topluluklarla ortaklık kuruyor.

Kaynak : thebalance.com

864 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!