Esnek, Yıkanabilir Piller Giyilebilir Cihazları Gerçekliğe Yaklaştırıyor

Esnek, Yıkanabilir Piller Giyilebilir Cihazları Gerçekliğe Yaklaştırıyor

Araştırmacılar hem yıkanabilir hem de esneyebilir bir pil ürettiler. Ek olarak kol saatleri ve hayati belirtileri ölçmek için plasterler için, pilin ayrıca kıyafet ile birleştirilerek rengi veya sıcaklığı değiştirilebilir.

UBC araştırmacıları hem esnek hem de yıkanabilir olabilecek pili ürettiler. Büküldüğünde veya kendi uzunluğunun iki katına esnetildikten veya çamaşır makinesine atıldıktan sonra bile çalışıyor.

UBC’nin uygulamalı bilimler fakültesi doktora sonrası araştırmacısı Dr. Ngoc Tan Nguyen “Giyilebilir elektronikler büyük bir pazar ve esnek piller geliştirilmeleri açısından önemli” şeklinde açıkladı. “Bununla birlikte, şu ana kadar, esnek piller yıkanabilir değildi. Eğer günlük kullanım ihtiyaçlarını karşılayacaklarsa bu, gerekli bir eklenti.”

Dr. Nguyen ve meslektaşları tarafından geliştirilen pil çeşitli mühendislik avantajları sunuyor. Normal pillerde dahili tabakalar rijit dış yüzey ile kapanmış sert malzemelerdir. UBC ekibi bu durumda çinko ve mangan dioksit olan anahtar bileşikleri, onları küçük parçalara öğüterek ve lastiksi plastiklere veya polimere gömerek esnek hale getirdi. Pil, bu aynı polimerin kaplaması içine sarılan polimerlerin bazı ultra ince tabakalarından ödün verir. Bu yapı, tekrarlı kullanım boyunca pilin hava ve su geçirmez özelliğini korur.

Pili çamaşır makinesine atıp sızdırmazlığını test etmek doktora öğrencisi Bahar Iranpour’un fikriydi. Şimdiye dek, pil 39 yıkama döngüsünü tamamladı ve takım teknolojiyi geliştirdikçe kararlılığını geliştirmeyi hedefliyor.

Iranpour “Prototiplerimizi hem ev tipi hem de endüstriyel yıkama makinelerinde gerçek yıkama döngülerine koyduk. Bozulmamış bir şekilde ve fonksiyonel çıktılar ve biz bu şekilde pilin gerçekten dayanıklı olduğunu öğrendik.” şeklinde açıkladı.

Çinko ve mangan dioksit kimyası seçimi ayrıca diğer bir önemli avantajı sağladı. Nguyen “Cihazlar giyilebilir olacağından çinko-mangan pillerini seçtik, kimyası bozulduklarında toksik bileşikler üreten lityum iyon pillerinden daha güvenli,” şeklinde açıkladı.

Uygun Fiyatlı Bir Seçenek

Devam eden çalışma pilin güç çıkışını ve döngü ömrünü arttırmak için yapım aşasında ancak bu yenilik çoktan ticari ilgi çekmiş durumda. Araştırmacılar, yeni pilin tüketiciler için hazır olduğunda sıradan yeniden şarj edilebilir pillerle aynı fiyatta olacağını düşünüyorlar.

Çalışmayı yöneten, UBC’nin Gelişmiş Malzemeler ve Prosesler Mühendisliği Laboratuvarında Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Profesörü Dr. John Madden “Kullanılan malzemeler son derece ucuz, bu yüzden pil çok sayıda üretilecekse ucuz olacaktır” şeklinde açıkladı. Ek olarak kol saatleri ve hayati belirtileri ölçmek için plasterler için, pilin ayrıca kıyafet ile birleştirilerek rengi veya sıcaklığı değiştirilebilir.

“Giyilebilir cihazlar güce ihtiyaç duyar. Yumuşak, esnetilebilir ve yıkanabilir bu hücreyi yaratarak, giyilebilir gücü konforlu ve güvenli hale getiriyoruz”

Kaynak: sciencedaily.com

208 Kez Okundu

Gökçem Gülbey

1997 yılında Bursa’da doğdum. Ege Üniversitesi Kimya Bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. İnovatif Kimya Dergisine, okuduğum ve bana heyecan veren güncel kimya haberlerine yabancı dil engeline takılmadan herkesin ulaşabilmesi için katıldım. Kimyanın yaşamımızın temelini oluşturduğu için kendine hayran bırakan bir alan olduğunu düşünüyorum. İlgi alanlarım: Yeşil Kimya, Organik Kimya ve Elektrokimya.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!