Etilen Polimeri İthalatı 45 Gün Sonra Duruyor: Plastik Hurda İthalatına Yasak

Etilen Polimeri İthalatı 45 Gün Sonra Duruyor: Plastik Hurda İthalatına Yasak

Ticaret Bakanlığı, plastik ham maddesi etilen polimeri, ithalatı yasak ürünler listesine aldı. Poşetten pet şişeye çok sayıda plastik ürünün yapımında kullanılan etilen polimeri ithalatı 45 gün sonra durdurulacak.

Çevrenin korunması kapsamında Ticaret Bakanlığı, plastikle mücadelede yeni bir adım daha attı. Bakanlık, poşetten plastik şişeye çok sayıda plastik ürünün yapımında kullanılan polimeri maddesini, ithali yasak diğer ürünler listesine ekledi. Etilen polimer daha önce ithali uygun atıklar listesinde yer alıyordu. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni tebliğ ile bu maddeyi içeren ürünlerin ithalatı yasaklandı.

Bir Yılda Yüzde 47 Arttı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı arasında yapılan istişareler sonucunda Ticaret Bakanlığı tarafından söz konusu eşya grubuna ait güncel dış ticaret verileri incelendi. Etilen polimerlerden olan plastik atıklarının ithalatının miktar olarak 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 47 oranında arttığı ve bu artış eğiliminin 2021 yılı aylık verilerinde de devam ettiği tespit edildi. Atıkların ithalatında uygunluk denetiminden sorumlu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu artışın, iç piyasada atık toplama faaliyetlerini aksattığı, bu nedenle etilen polimerlerden olan plastik grubunun da ithali yasak listeye alınması gerektiği görüşü Ticaret Bakanlığı’na iletildi.

Geri Dönüşümcü: Karar Gözden Geçirilsin

Yapılan çalışmalar sonucunda plastik ham maddesi etilen polimer ithalatı yasak ürünler arasına alındı. Oyuncaktan kabloya poşetten kutu ve şişeye kadar birçok plastik maddenin üretiminde etilen polimer kullanılıyor. Taşıma belgesi düzenlenmiş veya gümrük idarelerine sunulmuş atıklar için de 45 gün süre verildi. Bu sürenin sonunda etilen polimer ithalatı tamamen durdurulacak. Karara tepki gösteren geri dönüşüm sektör temsilcileri, polietilen hurdası ithalatının yasaklanmasının Türkiye’de 350 bin kişiyi istihdam eden sektörde mağduriyetlere yol açacağını söyledi. Alınan kararın Avrupa Yeşil Mutabakat uyum çalışmalarını da olumsuz etkileyeceğini belirten sektör temsilcileri, yasağın bir ân önce tekrar gözden geçirilmesini istedi.

Kaynak : yenisafak.com

202 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!