Evrimsel Çeşitliliğin Ağaç Üretkenliği ile İlişkisi

Evrimsel Çeşitliliğin Ağaç Üretkenliği ile İlişkisi

Fotoğraf: Amazon ormanları. Kaynak: Fernanda Coelho, Leeds Üniversitesi

Leeds Üniversitesi araştırmacılarından uluslararası bir grup evrimsel çeşitliliğin yoğun olduğu Amazon ormanlarının en verimli ormanlar olduğunu ilk kere ortaya koymuşlardır.

Araştırma grubu, Amazon bölgesindeki her bir ağacın yaşamlarını ve üretkenliklerini gözlemleyebilmek adına Amazon Orman Envanteri Ağı (RAINFOR) ve ForestPlots.net’in bir parçası olarak 90 bölgeden elde edilen kayıtları kullanmışlardır. Bu kayıtları ve türler arasındaki evrimsel ilişkiyi ortaya çıkabilecek olan DNA analizlerini birleştirerek, farklı bölgelerdeki ormanların ne kadar hızlı büyüdüğü ile çeşitlilikleri arasındaki bağlantıları araştırabilmişlerdir.

Yapılan araştırma, en fazla evrimsel çeşitliliğe sahip bölgelerin, en az evrimsel çeşitliliğe sahip bölgelere kıyasla üçüncü üretken bölge olduğunu göstermiştir.

Bulgular, evrimsel çeşitliliğin, hangi bölgenin öncelikli olarak korunacağı hakkında önemli bir husus olması gerektiğini göstermektedirler.

Leeds Coğrafya Okulu’ndan, araştırmanın yürütücüsü olan Fernanda Coelho “Biyoçeşitliliğin tropikal ormanlardaki verimliliği nasıl etkilediğini anlamak önemlidir, çünkü türlerin ve bu ekosistemlerin sağladığı hizmetlerin korunmasını en üst düzeye çıkarmak için koruma stratejilerinin en iyi nasıl tasarlanabileceğini anlamamızı sağlar,” demiştir.

Ek olarak “Bulgularımız, evrimsel tarihi, koruma önceliklerine dahil etmemiz gerektiğini gösteriyor, çünkü türlerin doğruca hayat ağacından geldiği bölgelerde ekosistem işlevi daha yüksek olabilir,” demiştir.

Evrimsel Çeşitliliğin Ağaç Üretkenliği ile İlişkisi

Fotoğraf: Amazon ağaçları. Kaynak: Fernanda Coelho, Leeds Üniversitesi

Araştırma, Nature Ekoloji ve Evrim dergisinde yayımlanmıştır.

Makaleye ulaşmak için “Evrimsel Çeşitlilik, Amazon Ormanlarında Ağaç Üretkenliği ile İlişkilidir” buraya tıklayın.

Kaynak: phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

Rice Üniversitesinden Bilim İnsanları Atık Plastikleri Grafene Dönüştürüyor

Plastik atık, ACDC sayesinde saf siyah grafen olarak geri dönüştürülüyor. Rice Üniversitesi bilim insanları,  gezegenin …