Geleceğin Kimya Teknisyenleri Yetişecek

Geleceğin Kimya Teknisyenleri Yetişecek

ISPARTA’da kozmetik alanında ihtiyaç duyulan ara eleman sorununa çözüm bulunması amacıyla TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Gül ve Gül Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi arasında protokol imzalandı.

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ITSO) desteğiyle yaptırılan TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile SDÜ Gül ve Gül Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi arasında eğitim ve işbirliği protokolü imzalandı. Kimya teknolojisi alanında okulda yetişen teknisyenlerle kozmetik alanında ihtiyaç duyulan ara eleman sorununa çözüm bulunması hedefleniyor.

ITSO’da gerçekleşen protokol töreninde ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve yönetim kurulu üyeleri, TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Yaşar Akbay, SDÜ Gül ve Gül Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Sabri Erbaş ile Gül Petek Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Mehmet Boyacı hazır bulundu.

Yaşar Akbay, “Isparta Ticaret ve Sanayi Odamızın ilimize kazandırdığı okulda 3’üncü yılımızdayız. 3’üncü yılımızda en yüksek puanla öğrenci alan meslek lisesine yükseldik. Geçen yıl kimya teknolojisi alanında eğitim öğretime başladık. Bu yıl Sabri Erbaş hocamın da desteğiyle kimya laboratuvarlarını oluşturduk. Daha önce üretim yapan firmalarla protokol yaptık, onların tecrübelerini öğrencilerimize aktarmak istiyoruz. Bugün de yaptığımız protokol sonrasında üniversitemiz ve Ticaret ve Sanayi Odamızın desteğiyle daha iyi yerlere geleceğiz” dedi.

Sabri Erbaş, öğrencilere eğitim ve Ar-Ge alanında destek verecek olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Üniversitemizde Gül ve Gül Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezimiz var, Ar-Ge birimimizle projelerimizi birlikte yapalım diye düşündük, meslek lisemizde okulumuzda bir laboratuvar kuruldu. Biz de kısmi olarak destek verdik, protokolümüzle de hem eğitim anlamında hem de proje anlamında okulumuza destek vereceğiz” diye konuştu.

ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen de okulun 3 yıl gibi kısa bir sürede Isparta’nın en başarılı okulları arasına girmesinden duyduğu memnuniyeti anlatarak şunları söyledi:

“TOBB desteğiyle okulumuzu Isparta’mıza kazandırdık. Okulumuzun fiziki imkanlarının yanı sıra eğitimiyle de adından söz ettiren okul olması için çaba harcadık. Gördüğümüz kadarıyla okulumuz Isparta’da başarı ortalamasında ilk sıralarda. Okulumuzun bölümlerinin açılmasında önemli çabalar harcadık. Biz kozmetik alanın açılmasını çok istedik. Isparta gül şehri, kimya teknolojileri bölümünde gülümüzle ilgili lavantamızla ilgili önemli çalışmalar yapılacağına inanıyorum. Görüyorum ki üniversitemiz Gül ve Gül Uygulamaları Araştırma Merkezi desteğiyle birlikte güzel işler yapılacak. Okulumuzun eğitim öğretimde kalitesinin artması için Gül Petek Sanayi Sitesi Başkanımız Mehmet Bey, Okul Müdürümüz Yaşar Bey çok çaba harcadı, kendilerine teşekkür ediyorum. Bu protokolle de başarı ve Ar-Ge çalışmaları anlamında okulumuza önemli katkı sağlayacaktır.”

Kaynak : hurriyet.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Maden Havuzları Yaban Hayatı için Cıva Maruziyet Riskini Artırıyor

Yeni bir araştırmaya göre, Peru’nun Amazon’unda küçük alüvyal altın yatakları için kazı yapan madenciler tarafından …