Görünmezlik Malzemesi Oluşturuldu

Fotoğraf : UCI mühendislik profesörü Alon Gorodetsky ve doktora öğrencisi Chengyi Xu, hem mürekkep balığı derisinden hem de dikkat çeken özelliklere sahip Hollywood dinazorlarından sonra, esnek yeni bir malzeme icat ederek bir atılım gerçekleştirdi.

Kurgusal dinozorlar ve mürekkep balıklarını temel alan bu teknoloji askerleri ve yapıları koruyabilir.

Bu Cuma Science’deki yeni bulgulara göre, Hollywood’un dinozorları ve gerçek hayattaki utangaç mürekkep balıklarından esinlenilen malzemeler UCI mühendisleri tarafından icat edildi.

Bu ince renk örnekleri, ısıyı nasıl yansıttığını, gerildikten ya da elektriksel olarak tetiklendikten sonra yüzeylerini bir saniyenin altında nasıl düzleştirdiğini ya da buruşturacağını hızlı bir şekilde değiştirebilir. Bu onları kızılötesi gece görüş araçlarına görünmez kılar veya sıcaklıklarını değiştirmelerini sağlar.

“Temel olarak, mürekkep balığının derisinin ışığı yansıtabildiğine benzer şekilde ısıyı yansıtan yumuşak bir malzeme bulduk,” diyor mühendislik profesörü olan yazar Alon Gorodetsky. “Buruşuk ve donuktan pürüzsüz ve parlak bir hal alır, temel olarak ısıyı yansıtma şeklini değiştirerek.”

Potansiyel kullanım alanları arasında askerler için daha iyi kamuflaj ve uzay aracı, depolama kapları, acil durum barınakları, klinik bakım ve bina ısıtma ve soğutma sistemleri için yalıtım bulunmaktadır.

Gorodetsky, “Hem bilim kurgu hem de bilim olgusundan ilham aldık – ‘Jurassic World’ deki kızılötesi bir kamera altında kaybolup yeniden ortaya çıkan dinozorları görmek ve su altında benzer şeyler yapan mürekkep balığını görmek.” “Bu yüzden, bu kavramları gerçekten eşsiz bir teknoloji tasarlamak için birleştirmeye karar verdik.”

Alüminyum, plastik ve yapışkan bantları sıkıştırarak yapılmış olan malzeme, elle çekildiğinde veya voltajla buruşmuş bir griden parlak bir yüzeye dönüşür.

Acil durum battaniyeleri gibi ısıyı yansıtan ürünler onlarca yıldan beri var olmuştur. Ancak, geçtiğimiz birkaç yıl içinde Gorodetsky’nin laboratuarındaki mucitler ve diğerleri, biyo-ilham mühendisliği aracılığıyla çarpıcı şekilde geliştirilmiş versiyonlar yaratmaya çaba harcadı. Bir odak noktası, mürekkep balığı ve diğer kafadanbacaklıların derilerini çevrelerindeki ortamlara uyum sağlamak için neredeyse anında değiştirebilmelerini taklit etmek olmuştur.

Şimdi, o ve ekibi bunu yapıp, daha sonra ticari olarak kullanılabilen çok sayıda malzeme haline getirilebilecek prototipler yarattı. Patentler beklemede.

Doktora öğrencisi , baş yazar Chengyi Xu, “Yapışkan malzeme ile çalışmayı öğrenirken özellikle ilk aşama çok zordu,” dedi. Binlerce denemenin yer aldığı deneme-yanılma sürecinden sonra, o ve doktora sonrası araştırmacı George Stiubianu malzemeyi yanlara doğru çektiklerinde sonunda ayna benzeri bir kaplama değişikliği gördüler.

“Tüm proje çok heyecan vericiydi.” dedi.

Gorodetsky, ekibine şunları söyledi: “Bunlar,tam olarak UCI’nin işe alması gereken kişiler. Harikalar.”

Kaynak : sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

Ses Dalgaları, İlaç Dağıtımında ve Akıllı Malzemelerde Yeni Gelişmelere Güç Veriyor

Fotoğraf-1 : Patentli ‘Respite’ nebülizörü, ilaçları akciğerlere hassas bir şekilde iletmek için yüksek frekanslı ses …