Güllerin Tatlı Kokusu Güvensiz Suların Aydınlatılmasını Sağlayacak

Yeni geliştirilen sensör,içme sularındaki bakterilerin koku ile algılanmasına olanak tanıyor.

Bir nanopartikül enzim sensörü gül kokulu bir bileşik içeren sinyal yayarak insanların suya bakterilerin bulaşmış olduğunu anlamalarını sağlıyor.Sensör, sofistike laboratuvar ekipmanlarına erişimin olmadığı ortamlarda kullanılabiliyor ve ve yalnızca 15 dakika içinde sonucu verebiliyor.

Küçük taşınabilir dedektörler ve akıllı telefonlar, düşük teknolojili ortamlarda kimyasal ve biyolojik algılamaya izin verir, ancak insan duyuları kullanılarak hareket halindeki analizler daha da basitleşecektir. Renk değişimini bir sensörle birlikte kullanan sayısız yöntem var, ancak insan burnunu kullanarak yapılan araştırmalar çok az.Insan gözü ancak 10 milyon renk ayırt edebilirken,burunlarımız her ne kadar sofistike ve hassas organlar olsalarda bir trilyondan fazla kokuyu ayırt edebilirler.

Amerikan Massachusetts Amherst Üniversitesi’nden Vincent Rotello ve meslektaşları, işlevsel altın nanopartiküller, bir koku molekülü ön maddesi ve bir lipaz enzimi kombine ederek, koku çıktısına dayanan bir bakteri sensörü üretti. Escherichia coli ile kirlenmiş suya ilave edildiğinde, çoğunlukla enzime sadık kalan ve işlevini yerine getirmesini durduran nanopartiküller kendilerini bakterilere bağlarlar.Enzim serbest bırakıldıktan sonra, gül kokulu fenetil alkol oluşturmak üzere parfüm öncülünü parçalamaya başlar ve gönüllüler yaklaşık 15 dakika sonra kokuyu alabilirler. Bu yöntemi kullanarak, gönüllüler mililitre başına yaklaşık 100 canlı hücre bakteri konsantrasyonunun kokusunu alabilir ve bu suyun içmek için güvensiz olduğunu anlarlar.Çiçek kokusu, kontamine olmuş içme suyunda oluşan diğer kokulardan kolayca ayırdedilir.

Rotello’nun ekibi, nanopartikül-enzim stratejisinin koku alma ile birleştiğinde diğer analitlere de uygulanabileceğine inanmaktadır.

Kaynak : chemistryworld.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.