Güneş Enerjisi Teknolojilerinde Kullanılan ve Kendi Kendini İyileştiren Malzeme Bulundu

Güneş Enerjisi Teknolojilerinde Kullanılan ve Kendi Kendini İyileştiren Malzeme Bulundu

Yeni araştırmalar, güneş enerjisi gibi teknolojilerde kullanılabilen ve kendi kendini iyileştirebilen bir malzemenin bulunduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar York Üniversitesi’nden elde edilen bulguların maliyeti düşürebilen, ölçeklenebilirliği geliştirebilen, yüksek performanslı ve kendi kendini iyileştirebilen malzemeler tasarlamanın mümkün olabileceği ihtimalini arttırdığını söylüyor.

Antimon selenid (Sb 2 Se 3 ) adı verilen madde, ışık enerjisini elektriğe çevirmek için kullanılabilen  güneş absorbe edici malzemedir.

Fizik bölümünden Prof. Keith McKenna: ‘Bu yarı iletken malzemenin kendi kendini iyileştirme süreci, daha çok semenderin biri koptuğunda uzuvlarını yeniden büyütebilmesine benzer. Antimon selenid, kopmuş bağların onarılmasını yenilerini oluşturarak sağlar.’

‘Bu yetenek, hayvanlar aleminde olduğu gibi malzeme dünyasında da alışılmadık bir durumdur ve bu malzemelerin optoelektronik ile fotokimyadaki uygulamaları için önemli çıkarımlara sahiptir.’

Makalede, birçok yarı iletken malzemedeki kopan bağların genellikle düşük performansa neden olduğu tartışılmaktadır. Araştırmacılar örnek olarak, sorunu çözmek için kimyasal ile işlenmesi gereken CdTe adlı başka bir yarı iletkenden alıntı yapıyorlar.

Profesör McKenna şunları ekliyor: ’Antimon selenid ve antimon sülfür gibi ilgili malzemelerin yüzeydeki kırılan bağları hızlıca iyileştirerek yapısını yeniden inşa ettiğini ve dolayısıyla sorunlu elektronik durumları elimine ettiğini keşfettik.’

‘Antimon selenid gibi kovalent bağlı yarı iletkenler, güneş paneli ve ışıklandırma ile görüntüleme bileşenlerinde elektronik, fotokimya, fotovoltaik ve optoelektronik gibi yaygın uygulamalarda yer buluyor.’

‘Sb2Se3 ve Sb2S3 ‘teki Kopan Bağların ve Derin Boşluk Durumlarının Kendi Kendine İyileşmesi’ başlıklı makale Advanced Electronic Materials’da yayınlandı.

Kaynak:phys.org

684 Kez Okundu

Ecem Fırat

1998 İstanbul doğumluyum.Hacettepe Üniversitesi,Kimya Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim.Kimya bilimi ve mühendislik uygulamaları alanlarında yapılan güncel çalışmaları sizlerle de paylaşabilmek adına İnovatif Kimya Dergisi’nin bir parçası oldum.Farklı alanlardaki son gelişmeleri okuyucularımızla buluşturmaktan mutluluk duyacağım. Keyifli okumalar dilerim.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!