Güneş Enerjisini Tutmadaki Kaybı Azaltan Yol Geliştiriliyor

Güneş Enerjisini Tutmadaki Kaybı Azaltan Yol Geliştiriliyor

Fotoğraf: Foton enerji yarılması (kırmızıyla gösterilmiş) eksimer bir durum aracılığıyla değil iki molekül tarafından doğrudan yapılır. Tekli fizyon materyalleri arttırılan fotovoltaik enerji dönüşümündeki tam potansiyele erişmek için eksimer oluşumunu engellemelidir. 

Exciton Science ‘da ARC Centre of Excellence ‘daki araştırmacılar solar hücre materyal tasarımının geleceği için belirli önerilerle önemli gelişmeler kaydetti.

UNSW’deki Prof Timothy Schmidt öncülüğündeki takım, solar spektrumunun sadece yaklaşık olarak %25’ine erişebilen silikonun kısıtlamalarından dolayı halen boşa harcanan görünür ışığın enerjisini tutmak için yöntemler geliştiriyor. Örneğin onun kendisi üzerindeki silikon yeşil ışığın yarı enerjisi kadarını kullanabilir. Bu enerji kullanılabilirliği terimlerinde solar spektrumun zirvesidir.

Bu kaybı azaltmanın yollarından biri, silikonun kullanamaz olduğu ışık enerjisinin birazını tutmak için silikonun üzerini kaplayabilen materyallerin doğrudan tasarımıdır. Tekli uyarılmış nükleon  parçalanması vasıtasıyla -tek bir fotondan iki uyarılmış nükleon oluşturan bir süreç-  tasarımın, silikon solar hücre verimliliğini %30 yükseltebildiği umuluyor.

Nature Chemistry’de yayınlanan çalışma, bu tekli fizyon materyallerin geliştirilen fotovoltaik enerji dönüşümünde tam potansiyele erişmek için eksimer oluşumunu engellemek zorunda olduğunun kanıtlanması aracılığıyla tekli uyarılmış nükleon fizyonunda eksimer denilen uyarılmış moleküler bileşiklerin kısa ömürlü görevini inceliyor.

Prof Schmidt “ Solar enerji eldetmenin maliyetini düşürmek için yollar bulmaya çalışırken eksimer oluşumunu engelleyen materyaller tasarlayabiliriz.” diye açıklıyor.

MIT’de  Center of Excitonics’in yöneticisi ve Uluslararası Bilim Danışma Komitesi’nin üyesi Prof Marc A. Baldo şöyle yorumluyor: “Tekli uyarılmış nükleon fiz arası Bilim Danışma Komitesi’nin üyesi Prof Marc A. Baldo şöyle yorumluyor: “Tekli uyarılmış nükleon fizyonu solar hücrelerinin geliştirilen verimliliği için büyük umut vaat ediyor. Ama onun hareketleri karışık ve anlaşılabilir değil. Fizyon işlemi aracılığıyla Schmidt, eksizyon fizyonunun mekanizması için teorilerin son derece basit bir denemesini gerçekleştirdi.”

“Fizyon işlemindeki bir ara ürün olarak  ne incelenmesi gerektiği  önerisi aslında kayıp bir kaynak olabilir. Bu bilgi ile Schmidt, daha yüksek etkinlikli solar hücrelere olanak sağlayan materyaller için araştırmamızda önemli yeni bir yön öneriyor.”

Kaynak: phys.org

186 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!