Güneşten enerji üreten ilk üniversite HKÜ

gunesten enerji ureten ilk universite hku

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), Türkiye’de yenilenebilir enerji üreten ilk üniversite olarak öncü olmaya devam ediyor

Tüm dünyada yenilenebilir enerji kaynakları üzerine çalışmalar sürüyor. Çalışmaların yoğunlaştığı alanlardan birisi de güneş ışığını kullanarak elektrik enerjisi üreten fotovoltaik sistemler. Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), Türkiye’de yenilenebilir enerji üreten ilk üniversite olarak başarısını devam ettiriyor.

Fazla Elektrik Satılıyor

HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz; üniversitenin Sağlık Bilimleri Yüksekokulu bina çatısında kurulu 196 kWp gücünde ve fotovoltaik teknolojiyi kullanan güneş enerji santrali bulunduğunu ve santralin ürettiği enerjinin öncelikle öz tüketimde kullanıldığını belirtti. Rektör Prof. Dr. Yılmaz, öz tüketim karşılandıktan sonra ortaya çıkan ihtiyaç fazlasının ise şebekeye iletildiğini belirterek; “Üretim fazlamız ‘Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik’ kapsamında belirlenmiş olan ücret ile Gaziantep’te hizmet veren elektrik dağıtım şirketine satılmaktadır” diye konuştu.

Güneş Tarlası Kurulacak

Prof. Dr. Yılmaz şöyle devam etti: “Santralin durumu ve üretim değerleri internet üzerinden anlık takip edilebilmekte ve her ay KALİTTO (Kalyoncu İnovasyon ve Teknoloji Transfer Ofisi) tarafından rapor halinde sunulmaktadır. Sekiz aydır devrede olan güneş enerji santrali, ürettiği yaklaşık 292.260 kWh yeşil enerji ile, 170 tonun üzerinde CO salımını engellemiştir. Lisanssız üreticiler için1 MW’ye kadar santral kurulumu izni verilmektedir. Üniversitemiz; kalan kapasitesini de kullanmak adına, ofisimiz KALİTTO tarafından resmi işlemleri tamamlamış ve yeni santral izinlerini alınmıştır. 16 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak ‘Güneş Tarlası’ ile HKÜ’nün enerji tüketiminin tamamına yakını yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilecektir.”

Kaynak : sabah.com.tr

543 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!