Hava sıcaklığına duyarlı kaşkol geliştirdi

hava-sicakligina-duyarli-kaskol-gelistirdi

Yrd. Doç. Dr. Hazer, soğuk ve sıcak havalarda renk değiştiren kaşkol ve bere üretti.

Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Orhan Hazer, soğuk ve sıcak havalarda renk değiştiren kaşkol ve bere geliştirdi.

Hazer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Akıllı Boyalar Akıllı Tasarımlar” isimli proje kapsamında, soğuk ve sıcakta renk değiştiren kaşkol ve bere ürettiklerini belirtti.

Kış aylarında kaşkol ve berenin yoğun olarak kullanıldığını belirten Hazer, geliştirdikleri ürünlerle kaşkol ve bere kullanımını eğlenceli bir hale getirmeye çalıştıkları söyledi.

Bütün çocukları renk değiştiren ürünleri seveceğine inandığını belirten Hazer, şöyle devam etti:

“Soğuk havada, boyanın molekülleri patlayarak bere ve kaşkol üzerindeki desenleri belirgin hale getiriyor. Sıcak ortamda ise bu desenler ortadan kayboluyor ve beyaz renk hakim oluyor. Aileler çocuklarına dışarı çıktıkları zaman kaşkol ve bere takmakta güçlük çekiyor. Geliştirdiğimiz ürünler sayesinde özellikle çocukların kaşkol ve bere takmaları eğlenceli bir hale gelerek, yaygınlaşacaktır.”

Hazer, kullandıkları boyaların sağlığa zararlı olmadığına dikkati çekerek, yıkandığında da özelliğini kaybetmeyen ürünlerin seri üretimi için birkaç firmayla görüşüldüğünü sözlerine ekledi.

Kaynak : radikal.com.tr

193 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!