Homeopatik İlaçlar Çok Sıkı Bir Şekilde Denetlenecek

Homeopatik İlaçlar Çok Sıkı Bir Şekilde Denetlenecek

ABD’de satılan tezgah üstü homeopatik ilaçların artık “modern tıp uzmanlarının çoğu tarafından kabul edilmemiş” eski teorileri temel aldığına ve ürünün işe yarayıp yaramadığına dair bilimsel bir kanıt bulunmadığında bir uyarıda bulunmak zorunda kalacalar.Eğer ilaç işe yaramıyorsa, homeopatik ilaç üreticileri ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından kapatılacaklar.

Komisyon, bu ilaçların bazılarının pazarlamaya dahil edilmemiş  sağlık taleplerinin aldatıcı reklamı veya ilaçların üzerine etiketlenmesini yasak olan kanunlara aykırı içerikler olduğunu savunuyor.

FTC homeopatik ilaçların etkinlik iddialarıyla ilgili olarak diğer sağlık ürünleri için geçerli olan kurallardan muaf olmadığına ve farklı muamele görmemesi gerektiğini açıklayan bir uygulama politikası tebliğini yayınladı. İlanların veya ambalajın tüketicilere ‘yanıltıcı’ olmasını istemeyen, 1700’lü yıllarda geliştirilen teorilere dayandığını ve onları destekleyecek kanıt eksikliğinin bulunduğunu ilaçların üzerinde belirtilmesi gerektiğini bildirdi.

FTC homeopatik ilaç pazarlamanın izlenimini dikkatlice inceleyeceğini ve bunun, öne sürülen sağlık talebinin ne kadarını karşılayacağını inceleyeceklerini ekliyor.

Kaynak : chemistryworld.com

1.612 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!