IBM karbon nanotüpler üzerinde çalışıyor

ibm-karbon-nanotupler-uzerinde-calisiyor

Artık silikonun daha küçük ciplerin üretiminde kullanılamaması araştırmacıları karbon nanotüplere yöneltti. Silikon yıllarca bilgisayar ciplerinin bir numaralı maddesi olarak kullanıldı.

IBM uzun yıllar karbon nanotüplerin işlemci üretiminde kullanılmasını araştırıyordu. Karbon nanotüplerin çok küçük ve birleştirilmesinin zor olduğu biliniyor. Bu yüzden IBM önündeki bir çok engeli de aşmak zorunda. Silikon, karbon nanotüplere göre daha kolay çünkü birleştirilmeden sadece şekil veriliyor. IBM ise doğadan esinlenerek karbon nanotüplerin kendiliğinden birleşmesini sağlamaya çalışıyor. Nanotronics Imaging bu konuda bir mikroskop üreterek IBM’e destek oluyor.

Giyilebilir teknolojinin gelişmesi için silikon kullanımı yerine karbon nanotüplerin tercih edilmesi gerekiyor. Karbon nanotüpler, işlemcileri nano boyutlara ulaştıracak. Bu çalışmaların başarılı olması durumunda ise çevremizde ki çoğu şey elektronikleşecek. Ürünün kullanılması için uzmanların verdiği süre 15 yılı bulabiliyor. Geleceğin işlemcilerini 15 yıl kadar beklemek durumundayız.

George Tulevski, “Yaptığımız şey, bir heykel oluşturmak için büyük bir kayayı oymak yerine, küçük parçaları birleştirerek heykeli oluşturmak gibi. Tepeden aşağıya değil, parçadan bütüne doğru ilerliyoruz.” 

Kaynak : silikonvadisi.tv

Okumanızı Öneriyoruz

Başlangıçta, Şeker Vardı

Fotoğraf: Prebiyotik organik moleküller, yaşamın başlangıcında böyle bir ortamda oluşmuş olabilir: Yellowstone Ulusal Parkı, ABD. Organik …