İngiltere Dizel ve Benzinli Otomobil Satışını Yasaklıyor

İngiltere Dizel ve Benzinli Otomobil Satışını Yasaklıyor

İngiltere, Norveç ve Almanya’nın izinden giderek benzinli ve dizel araçların satışını yasaklama kararı aldı. Çalışmalarına başlanan ve 23 yıl sonra yürürlüğe girmesi planlanan proje için 3,9 milyar dolarlık fon ayrılmış durumda.

Fosil yakıtların er ya da geç tükeneceği; bu tüketim hızıyla dünyada yaklaşık 50 yıllık petrolün kaldığı çoğu kişi tarafından biliyor. Bu nedenle petrol ile elektriği bir arada kullanan hibrit otomobil, elektrikli otomobil ve hidrojen ile çalışan otomobil gibi alternatifler üretiliyor.

İşte bu nedenle Norveç ve Almanya gibi ülkeler, gelecek adına oldukça isabetli bir adım atmıştı. Norveç’te 2025, Almanya’da ise 2030 yılı itibarıyla benzinli ve dizel araçların satışı yasaklanacak. Böylece sürücüler alternatif yakıtla çalışan araçlara yönelmek zorunda kalacak.

Avrupa’da bu anlamda bir adım da İngiltere’den geldi. İngiltere, 2040 yılından itibaren fosil yakıtlarla çalışan araçların (kamyonet dahil) satışını yasaklamayı planlıyor. İngiliz otoriteler yasağın nedeni olarak ise düşen hava kalitesini gösteriyor. Hava kirliliği, ülkede en büyük çevresel risk olarak görülüyor ve bunun önüne geçilmesi için akaryakıtla çalışan otomobillerin yasaklanması hedefleniyor.

3,9 milyar dolar bütçeli değişim hareketi, belediye otobüslerinin dahi değişmesini içeriyor. Fakat şimdiden planla alakalı iki farklı görüş oluştu bile. Greenpeace gibi sivil toplum kuruluşları, temiz hava bölgeleri ve yerel kirliliği gidermek için ayrılan fonun yeterli olmadığını ve tarihin çok ileri olduğunu savunuyor. Bu alanda yatırım yapan şirketler ise tarihin yakın olduğunu ve hazırlıkların yetişemeyebileceğini belirtiyor.

Fakat karşıt görüşlere rağmen İngiliz yetkililerin kararı değişmeyecek gibi görünüyor. Ülkede 2040 itibarıyla benzinli ve dizel araç satışları yasaklanacak.

Kaynak : yenisafak.com

582 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!