İnsan Saçı, Petrol Döküntülerini Temizlemek için Şaşırtıcı Bir Gizli Silahtır

İnsan Saçı, Petrol Döküntülerini Temizlemek için Şaşırtıcı Bir Gizli Silahtır

Saç ve kıl kırpıntıları, yün, tüy ve çamaşır tiftiği gibi atık lifleri toplayan ve geri dönüştüren ekolojik bir sivil toplum kuruluşu Matter of Trust’ın elinde saçınız, çevreyi korumaya yardımcı olabilir.

Matter of Trust, 20 yıldan fazla bir süredir dünyanın dört bir yanında, petrol sızıntılarının temizlenmesine yardımcı olacak “saç matı” yapmak amacıyla kuaförlerden, evcil hayvan bakım merkezlerinden ve çiftliklerden saç ve hayvan kılı bağışlarını toplamaktadır.

Tipik olarak karadaki petrol sızıntıları, etkili bir yöntem olan ancak çevresel olarak problemli olan polipropilen matları kullanılarak temizlenmektedir. Sonuçta polipropilen, fosil yakıtlardan yapılan ve biyolojik olarak geri dönüştürülemeyen bir plastiktir ve bunu yağı temizlemek için kullanmak, daha da fazla petrolün çıkarılmasını gerektirmektedir. Öte yandan saç ve hayvan kılı, toksik değildir, biyolojik olarak geri dönüştürülebilir, yenilenebilir ve yüksek oranda emicidir. Örneğin Matter of Trust’a göre insan kılı, ağırlığının yaklaşık olarak beş katı kadar yağı absorbe edebilmektedir.

Üzerine düşündüğünüzde bu mantıklıdır: İnsanların saçını şampuanlamasının sebebi yağı çok iyi tutmasıdır.

Matter of Trust’ın kurucu ortağı ve başkanı Lisa Gautier, CNN’e verdiği son röportajda, “Petrol sızıntılarını temizlemek için yenilenebilir bir doğal kaynak kullanmak, temizlemek için daha fazla petrol sondajı yapmaktan çok daha mantıklıdır,” demiştir.

Gautier, 1998’de Matter of Trust’ı kurmuş ve 2001’de 243.000 galon dizel yakıt taşıyan Ekvador petrol tankeri, San Cristóbal Adası’nda karaya oturduğunda, örgütün kendine özgü saç matlarını yaptığı ve dağıttığı Temiz Dalga programını tasarlamıştır.

Felakete yardım etmek için hevesli olan Gautier, 1989’da, Kuaför Phillip McCrory ile birlikte bir ekip kurmuştur. Birlikte, insan saçı ve hayvan kıllarından yapılmış matlar tasarladılar. Matter of Trust, bugün San Francisco’daki deposunda ve 17 farklı ülkedeki yerel merkezlerde üretmeye devam etmektedir.

Matter of Trust’ın bağışları maille kabul ettiğini duyuran CNN’in yayınladığına göre kuruluş, bugüne kadar 40.000’den fazla saç matı ve 300.000’den fazla üretmiştir.

Matter of Trust’ın ürünleri, yalnızca Meksika Körfezi’ne 160 milyon galondan fazla petrol salan 2010 BP Deepwater Horizon petrol sızıntısı da dahil olmak üzere yüksek profilli petrol sızıntılarını değil, aynı zamanda araç ve makinelerden meydana gelen yağ sızıntıları gibi acil olmayan durumlarda da temizlik için kullanılmaktadır. 0,25 galon yağın 1 milyon galon içme suyunu kirletebileğini söyleyen Matter of Trust’a göre, her iki durumda da petrol, toprağa ve suya sızabilir ve bu da insanlara, bitkilere ve vahşi hayata zarar verebilir.

Çok güzel bir çözüm olmasına rağmen, mükemmel değildir. Örneğin, saç matları yalnızca bir kez kullanılabilir ve yalnızca yakma veya kompostlaştırma yoluyla bertaraf edilebilir. İkinci durumunda, ortaya çıkan kompost, gıda yetiştirmek için uygun değildir. Ancak, polipropilen matların bu konuda daha iyi olmadığını da belirtmekte fayda vardır.

Yine de, saç matları daha temiz bir gezegen için verilen mücadelede şaşırtıcı derecede etkili bir araçtır. Ve Matter of Trust tasarımlarının patentini almadığı için, bunları üretmek için gereken tek şey saç kırpıntılarıdır. Gautier’e göre yalnızca ABD’de yaklaşık 900.000 lisanslı kuaför salonu bulunmaktadır ki her biri haftada en az yarım kg saç kesmektedir.

CNN’e “Herkes saç matı yapabilir,” demiştir. “Bu, suyu temizliyor, çöplüklerdeki atıkları azaltıyor ve yenilenebilir kaynakları teşvik ediyor.”

Kaynak: treehugger.com

265 Kez Okundu

Hacer Demir

27 Nisan 1993’te Bursa’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Marka İletişimi bölümü mezunu. UÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans yapıyor. İlgi duyduğu alanlarda eğitim ve programlara katılmayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi seviyor. Yenilikçi haberleri takip etmeyi ve çeviri yapmayı sevdiği için 2017 yılından bu yana İnovatif Kimya Dergisi ekibinde yer alıyor.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!