İnsanlar, Sineklerin Dinleme Kabiliyetlerine Bir Engel mi?

İnsanlar, Sineklerin Dinleme Kabiliyetlerine Bir Engel mi?

Fotoğraf: İnsan tırnağı üzerinde duran dişi bir Ormia ochracea. Kaynak: Jpaur/Vikipedi

Günümüz dünyası, güçlü bir akarsudan veya yoğun trafiği ile bir karayolundan olsun, birçok gürültü ile doludur. İnsan kaynaklı ve doğal kaynaklardan ortaya çıkan gürültü, hayvanların dinleme yeteneklerini etkilemekte ve diğer hayvanlarla olan iletişimini engelleyebilmektedir. Kaliforniya Politeknik Eyalet Üniversitesi araştırmacılarından bir grup, bu gürültülerin parazitoid sineklerin dinleme kabiliyetlerini nasıl etkilediğini araştırmıştır.

Ormia sinekleri yavrularına konak bulmak için cırcır böceklerini dinlemektedirler. Buldukları zaman yumurtalarını cırcır böceklerinin üzerine veya yakınlarına bırakmaktadırlar. Larvalar cırcır böceklerinin içerisinde yumurtadan çıkmakta, gelişmekte ve eninde sonunda konakçıyı öldürmektedirler. Bu sebeple, araştırmacılar bir hipotez ortaya atmışlardır; gürültü, sineklerin dinleme yetileri önüne geçerek konakçı bulmalarını zorlaştırabilmektedir.

Royal Society Open Science’da yayımlanan araştırmada, belli ölçüde gürültü arasında cırcır böceği sesi verilen hoparlörler ile birlikte yapışkan sinek tuzakları kullanılmıştır. Sonuçlar, gürültülü ortamlarda daha az parazitoid sineğin yakalandığını göstermektedir. Buna dayanarak, parazitoidler konakçıları öldürdüklerinden, cırcır böceklerinin gürültülü ortamlarda kalmaları onlar için daha sağlıklı olmaktadır.

Çalışma aynı zamanda hem trafik gürültüsünün hem de doğal okyanus gürültüsünün sineklerde sese duyarlılığı engellediğini ve cırcır böceklerinin bu tür farklı sesleri parazit önleyici bir kalkan olarak kullanabileceğini öne sürmüştür. Sonuçlar gösteriyor ki, farklı türden sesler, konakçı-parazit ilişkilerinde evrimsel rol oynayabilmektedir.

Buna rağmen, eğer parazitoid sinekler gürültülü ortamlarda daha az bulunuyor ise dişi cırcır böcekleri de erkek cırcır böceklerini bulmakta aynı sorunu yaşıyor olabilirler mi, gibi yanıtlanamamış bazı sorular hâlâ mevcuttur. Yazarlardan Jennifer N. Phillips “Gelecekteki araştırmalar, dişi cırcır böceklerinin gürültü içerisinde erkek cırcır böceklerini işitmek ve onlara yönelmek konusunda sorun yaşayıp yaşamadıklarını ve eş bulmaya çalışan erkekler için bu durumun üreme potansiyellerine zarar verip vermediğini ortaya çıkartabilirler. Böylelikle, sinek parazitizminden kaçınılan bu durum dengelenebilir. Yine de cırcır böcekleri ortamdaki gürültüye rağmen birbirlerini bulabilecek yeteneğine sahipler ise gürültü onlar için hâlâ bir şans sayılabilir,” demiştir.

Makaleyi görüntülemek için “Gürültü Konakçı-Parazit İlişkilerini Etkilemektedir” buraya tıklayın.

Kaynak: phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

Bu Biyoelektronik Cihaz Çeper Potansiyelini Benzeri Görülmemiş Bir Şekilde Kontrol Edebiliyor

  Bu biyohibrit cihaz otomatik öğrenme algoritması(bknz: machine learning algorithm)  tarafından çalıştırılan bir kapalı döngü …