İskoçya, Son 6 Ayda Enerji Kapasitesini İkiye Katlamak için Yeterli Rüzgar Enerjisi Üretti

İskoçya Son 6 Ayda Enerji Kapasitesini İkiye Katlamak için Yeterli Rüzgar Enerjisi Üretti

2019’un ilk yarısında, İskoç rüzgarı 4.47 milyon evin eşdeğerini sağlayacak kadar elektrik üretti ve neredeyse oradaki enerji kapasitesini ikiye katladı.

Bazı insanlar temiz enerji vasıtasıyla kirli enerji ile savaşan insanlığı görmeyi sevmezler – bir zamanlar İskoçya’da dava açmış olan “bu kadar büyük ve çirkin endüstriyel rüzgar türbinleri asla inşa edilmediğini görmek için ne kadar para gerekiyorsa harcamak için and içen ABD başkanı gibi…

İskoçya yıkılmadı ve ne olduğunu tahmin edin: 2019’un ilk altı ayında, ülkenin “çirkin rüzgar türbinleri inşa etme konusundaki korkunç fikri” (aynı cumhurbaşkanı) cömertçe karşılığını verdi. CNBC’ye göre, Ocak ve Haziran ayları arasında İskoçya’daki rüzgar türbinleri 9.831.320 megawatt saat enerji üretti – altı ay boyunca 4.47 milyon haneye eşdeğer elektrik sağlayacak kadar elektrik üretti ki neredeyse İskoçya’daki enerji kapasitesini ikiye katladı.

Ülke hükümeti, 2030 yılına kadar ülkenin enerji tüketiminin yarısını yenilenebilir enerji kaynaklarından üretmeyi umuyor ve 2019’un başlangıcı herhangi bir gösterge ise, ulaşılması zor görünmüyor.

“Bu rakamlar, İskoçya’nın bol miktarda kara rüzgârı potansiyelinin kullanılmasının, sadece İskoçya’nın değil, İngiltere’nin yanı sıra milyonlarca ev için temiz çevre dostu elektrik sağlayabildiğini gösteriyor.”

WWF, bu haberi İngiltere’nin Endüstri Devrimi’nden bu yana kömür gücü olmayan en uzun dönemlerden bazılarının yaşandığı şeklinde ortaya koyuyor. İsterseniz göz zevkinizi bozduğunu söyleyin, ama rüzgâr türbinlerinin kirli elektrik santrallerinden kaynaklanan karbon kirliliğinden çok daha güzel bir manzara olduğunu söyleyebilirim.

Kaynak: treehugger.com

512 Kez Okundu

Hacer Demir

27 Nisan 1993’te Bursa’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Marka İletişimi bölümü mezunu. UÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans yapıyor. İlgi duyduğu alanlarda eğitim ve programlara katılmayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi seviyor. Yenilikçi haberleri takip etmeyi ve çeviri yapmayı sevdiği için 2017 yılından bu yana İnovatif Kimya Dergisi ekibinde yer alıyor.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!