İsrailli Arap Araştırmacı Kendi Kendini Onaran Polimer Bazlı Suni Deri Üretti

İsrailli Arap Araştırmacı Kendi Kendini Onaran Polimer Bazlı Suni Deri Üretti

Technion Üniversitesi Araştırma Görevlisi İsrailli Arap Muhammet Katip kendi kendini onaran polimer bazlı suni deri üretti.

Technion Üniversitesi Araştırma Görevlisi İsrailli Arap Muhammet Katip kendi kendini onaran polimer bazlı suni deri üretti. Katip’in keşfi, robot teknolojisi, suni uzuvların yapımı gibi uygulamalarda devrim niteliğinde değişikliklere yol açacak.

Yumuşak, elektrik iletkenliği olan, su geçirmez suni deri, yaralanma veya yırtılma ile karşılaştığında kendi kendini onarma yetisine sahip. Muhammet dünyanın en prestijli üniversitelerinden olan İsrail Hayfa’daki Technion Üniversitesinde polimer duyargalar üzerine çalışıyor ve kimya dalında doktora (PhD) derecesine sahip.

Katip sıcaklık, basınç ve PH seviyesini algılayan sensörler üzerinde çalışırken söz konusu kendi kendini onaran suni deriyi keşfetti.

Technion Profesörlerinden Hossam Haick’in asistanlığını yapan Katip’in icat ettiği yeni elastomer, büküldüğü zaman kendi eski şeklini alan süper elastik bir polimer. Çok dayanıklı olan elektriği ileten, suni deri, kendi orijinal boyutunun 11 misli gerildiğinde bile yırtılmıyor.

Kaynak : salom.com.tr

677 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!