Anasayfa / Kimya Haberleri / Eğitim Haberleri / İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Bel Ağrılarına Hibrit Hidrojel

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Bel Ağrılarına Hibrit Hidrojel

istanbul teknik universitesinden bel agrilarina hibrit hidrojel - İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Bel Ağrılarına Hibrit Hidrojel

Çağın en önemli sağlık problemlerinden biri olan bel ağrılarına İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Okay ve ekibi, geliştirdiği hibrit hidrojel ürünle çare olacak. “Farklı Kimyasal ve Mekanik Özellikte Bölgeler İçeren Biyouyumlu Hidrojel Tasarımları” başlıklı proje kapsamında, bel ağrısı probleminin çözümüne yönelik ileri teknoloji malzemesi yeni ürün geliştirildi. Okay, İstanbul Boğazı’nın alttan akan yüksek tuzlu Akdeniz, üstten akan az tuzlu Karadeniz suyunun bel ağrısı çözümüne ilham olduğunu söyledi. TÜBİTAK ARDEB tarafından desteklenen projenin tamamlandığını ve şu an test aşamasında olduğunu dile getiren Prof. Dr. Okay, doktora öğrencisi Aslıhan Argun ve Kırklareli Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ümit Gülyüz tarafından yayına gönderilen çalışma sonuçlarının Amerikan Kimya Derneği’nin saygın bilimsel dergisi “Macromolecules”de basım aşamasında olduğunu söyledi.

İçi Yumuşak Dışı Sert Malzemeler Ürettiler

İTÜ’lü Profesör Oğuz Okay ve ekibi, İstanbul Boğazı’ndan esinlenerek dünyada sık görülen bel ağrısını gidermek için doğal IVD’ye eşdeğer mekanik özelliklere sahip, içi yumuşak ve dışı sert hibrit hidrojel malzemeler geliştirdi.

Kaynak : sabah.com.tr

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

kanser ilaclarinda daha az yan etki vaat eden yeni yontem 310x165 - Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Fotoğraf: His-tag asilasyonu karmaşık iplik benzeri protein yapılarını doğru bir şekilde hedefleyebilir ve ayrıca tamamen …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com