İşte Esrarın Kötü Kokusunun Arkasındaki Kimya

İşte Esrarın Kötü Kokusunun Arkasındaki Kimya

Fotoğraf: Kenevir çiçeklerinde yeni tespit edilen kükürt bileşikleri, bitkiye kendine özgü tuhaf kokusunu verir.

Nihayet bilim insanları esrara kötü koku veren moleküllerin arkasındaki gizemi araştırmaya karar verdi.

Taze otlardan yayılan etkileyici buket demeti aslında birçok kokuya sahip bileşiklerden oluşan bir kokteyl gibi düşünebiliriz.

Tustin California’da kenevir ürünleri için terpenler geliştiren özel bir şirket olan Abstrax Tech’dende çalışan analitik kimyager Iain Oswald, narenciye ve çam tonlarının terpen adı verilen ortak bir molekül sınıfından geldiğini söylüyor.  Ancak bu kaynağı tespit etmek oldukça zordu.

12 Kasım’da ACS Omega’da yayınlanan analiz raporuna göre araştırmacılar, esrarın kötü kokmasının sebebini bir grup kükürt bileşiğiyle tanımladılar.

Oswald ve meslektaşlarının bu duruma sebep olacak şeyin kükürt olabileceğine dair şüpheleri vardı. Bu yüzden çalışmalarına bir düzineden fazla Cannabis sativa türünden hasat edilen çiçeklerin kokusunu sıfırdan ona kadar olan bir ölçekte derecelendirerek başladılar. Daha sonra gaz kromatografisi, kütle spektroskopisi ve bir kükürt kemilüminesans detektörü kullanarak her çeşit için kimyasal parmak izi oluşturdular.

Şüphelendikleri gibi en kötü kokulu olanın arkasındaki gizemin kükürt bileşiği olduğunu buldular. En baskın kokusu olan, “skunked biraya” (Tam karşılayan bir ifade maalesef yok, kokarca gibi.) meşhur lezzetini veren preniltiol veya 3-metil-2-büten-1-tiyol adı verilen bir moleküldü.

Fife Wash’daki Medicine Creek Analytics’de analitik kimyager olan ve çalışmaya dahil olmayan Amber Wise ise doğada kükürt bileşiklerinin bulunduğunu ancak daha önce esrarda hiç bulunmadığını söylüyor.

Oswald, kenevirdeki preniltiyol ve diğer sülfürlü bileşiklerin çoğunun sarımsakta bulunan moleküllerle yapısal benzerlikler paylaştığını öğrenince şaşırdı.

Ancak Oswald, bu bileşiklerin çiçeklerde düşük konsantrasyona sahip olmasına rağmen koku üzerinde etkisinin büyük olduğunu düşünüyor. Kükürt  molekülleri, kenevir çiçeklerinde olgunluğa ulaştıklarında ve kürleme işlemi sırasında bol miktarda bulunur.

Fort Collins Colorado’da bulunan Headspace Sensory’den koku psikoloğu Avery Gilbert, esrarın kimyasal repertuarına eklenen molekülleri görmekten heyecan duyuyor.

Gilbert, esrarda bulunan preniltiolün keşfedilmesini, esrarın rahatsız edici kokusunu maskelemenin ilk adımı olduğunu düşünüyor.

Oswald ise prenylthiol’ün “polarize edici bir kokusu” olduğunu düşünüyor. Pek çok kişi esrarın kötü koktuğunu düşünsede bazıları için bir kalite göstergesi olarak kabul görüyor.

Kaynak: sciencenews.org

257 Kez Okundu

Elif Nur Doğan

1998 Ankara doğumluyum. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde bir yıl ingilizce hazırlık eğitimi aldım. Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü lisans öğrencisi, aynı zamanda Genç Kimyacılar Topluluğu Sponsorluk Komisyonu Başkanıyım. Sayısal ve sözel veri yönetiminde başarılı, global fikirli, sonuç odaklı ve çalışmaya istekli, liderlik ve iyi iletişim becerilerine sahibim. İlgi alanlarım: Kozmetik kimya, farmasötik kimya, biyokimya ve nanoteknoloji. Kozmetik kimyaya olan ilgimi ve araştırmalarımı ciltbariyerim kullanıcı adıyla instagram sayfamda paylaşmaktayım. Eylül 2020'de, kimyaya olan ilgimi ve bilgimi artırmak, yabancı dilimi geliştirebilmek adına gönüllü olarak İnovatif Kimya Dergisi ekibine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!