İsveç Uygun Fiyata Daha Hızlı ve Doğru Sonuç Veren COVID-19 Testi Buldu

İsveç Uygun Fiyata Daha Hızlı ve Doğru Sonuç Veren COVID 19 Testi Buldu

COVID-19 enfeksiyonu testi için Karolinska Enstitüsü araştırmacıları daha hızlı, ucuz ve doğru yeni bir metot geliştirdiler. Yöntem, testi basitleştirir ve pahalı reaksiyon adımlarından kurtararak tanılamanın yükseltilmesini sağlar.  Bu, yöntemi sınırlı kaynaklara sahip yerler ve durumlar için özellikle çekici kılar. Tekrarlanan testler ve kaynakları pahalı teşhislerden bakım zincirinin diğer bölümlerine taşımak da aynı derecede ilgi çekicidir. Çalışma Nature Communications’da yayınlandı.

Tıbbi Biyokimya Bölümü’nde araştırma lideri ve Karolinska Enstitüsü Biyofizikçisi, baş araştırmacı Bjorn Reinius diyor ki; “İsveç’te durum kriz noktasına gelmeden önce, Asya ve Avrupa da ki gelişmeleri görür görmez mevcut testin geliştirilmesi için çalışmalara başladık. Yöntemimiz Nisan ayı sonunda etkin bir şekilde tamamlandı ve ardından tüm verileri çevrimiçi ve ücretsiz olarak kullanıma sunduk.”

2019’un sonlarında yeni korona virüsün yayılma hızı Dünya’da küresel bir pandemi süreci başlattı. Yüksek bulaşma hızıyla belirti göstermeden enfeksiyonu geçiren/geçirmekte olan kişilere nispeten daha hızlı, klinik ve klinik dışı ortamlarda gerçekleştirilebilen uygun maliyetli ve etkili tanı testlerine Dünya çapında ihtiyaç vardı.

COVID-19 için oluşturulmuş tanı testleri, burun ve boğaz bezleri gibi bölgelerden alınan hasta örneklerinde viral RNA’nın saptanmasına dayanmaktadır, RNA moleküllerinin daha sonra ekstrakte edilmesi ve saflaştırılması gerekir. RNA saflaştırma, test süreci için büyük bir darboğaz oluşturur ve pahalı kimyasal bileşenler kadar iyi ekipman ve lojistik gerektirir.

Mevcut yöntemleri, doğruluklarından belirgin bir şekilde ödün vermeden basitleştirmek, daha fazla ve daha hızlı test yapılabileceği anlamına gelir. Bu da bulaşma oranını azaltmaya ve erken aşamadaki tedaviyi kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

Karolinska Enstitüsü’ndeki departmanlar arası araştırma grubu şimdi RNA ekstraksiyon prosedürünü tamamen atlatan yöntemler geliştirdi, yani hasta RNA’sını ısıtma yoluyla etkisiz hale getirdikten sonra virüs partiküllerini artık bulaşıcı hale getirmeden doğrudan virüsün varlığını tespit eden tanısal reaksiyon geliştirdiler.

Araştırmacılara göre, metodun başarılı olmasında ki önemli noktalar; hem yukarıda bahsedildiği gibi virüsü etkisizleştirme prosedürü hem de hastalardan alınan numune materyalini toplamak ve taşımak için kullanılan solüsyonun yeni bir formülasyonudur.

Dr. Reinius, “Toplama tamponunu basit ve ucuz tampon formülasyonlarıyla değiştirerek, herhangi bir ara adım olmaksızın doğrudan orijinal klinik numuneden yüksek hassasiyetle viral saptamayı etkinleştirebiliriz” diyor.

Enstitücüler ve Dünya’nın her yerinde ki araştırma grupları medRxiv ön baskı dağıtıcında yayınlanan bilimsel makalenin ilk versiyonundan beri metoda harika bir ilgi gösterdiler. Sahada ki diğer araştırmacılar tarafından incelemesi bitmeden makale 15,000’den fazla okundu ve Nature Communications’da resmi olarak yayınlandı.

Dr. Reinius ekliyor; “Düşük maliyeti ve kolaylığı sayesinde metodun özellikle sitelerde ve sınırlı kaynağı olanların durumu için çekici seçenek haline geldi ancak COVID-19’u test etmek acil bir ihtiyaç. Yakın zamanda İsveç’te kullanılmaya başlamasını çok istiyorum, mesela enfeksiyonun yayılmasını durdurmak için belirti göstermeyen insanlara ucuz periyot testleri gibi.”

Bu çalışma SciLifeLab/KAW Ulusal COVID-19 Araştırma Programı ve Ragnar Soderberg Vakfı vasıtasıyla Wallenberg Kuruluşu’nun bursunu alarak desteklenmiştir.

Kaynak: sciencedaily.com

427 Kez Okundu

İkra Nur İncebey

Ben İkra Nur İncebey. 2001 İstanbul doğumluyum. Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Anadolu Lisesi mezunuyum. Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği öğrencisiyim. İyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca biliyorum. İyi derecede programlama bilgim var. Çeşitli kulüplerde de rol almaktayım. Kimya alanındaki yeni gelişmeleri paylaşmak için İnovatif Kimya Dergisi’ne katıldım. İlgi alanlarım; enerji, petrokimya, atık yönetimi ve çevre.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!