Japonların Yeni Fikri “Polimer Elektronik Deri”

japonlarin-yeni-fikri-polimer-elektronik-deri

Japonların Yeni Fikri “Polimer Elektronik Deri”

Hayatımızda giyilebilir teknolojiler var, ancak giydiğimiz bir teknoloji yok. Söz konusu fitness olunca da vücut değerlerimiz çok karmaşık bir hal alıyor ve her birinin ölçülmesi ciddi önem taşıyor. Hangi cihaz, sizin kendi cildinizden daha doğal hissettirebilir ki?

Techradar sitesine göre “Ultra esnek organik fotonik deri” projesinin arkasında da bu düşünce var. Bu proje, polimer LED’ler ya da pLED’ler ile elektronik bir deri oluşturmayı amaçlıyor. Bu şekilde vücudunuz giyilebilir bir cihaz haline dönüşecek.

Nano Teknolojinin Nimetleri

Shift Delete’nin haberine göre Tokyo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen materyal, çok küçük, minik ışık topluluklarından oluşan gerilebilir bir katman oluşturuyor. Bu katman, ana renkleri bir ekran anlayışıyla yayıyor ve görüntü oluşturuyor.

Teknolojinin arkasında bulunan bilim insanlarına göre, bütün sistem sadece 3 μm inceliğinde. Bu sayı, insan vücudunun en üst derisine oranla bile daha ince. Ve teknoloji, hareket sırasında dahi bir sensör ya da görüntü cihazı olarak çalışabiliyor.

Denemeler Başarılı

Prototiplerden biri, insan parmak ucuna yerleştirilmiş ve gayet sağlıklı bir şekilde oksijen seviyelerini ölçebilmiş. Başka bir deneyde ise yine insan elinde, bu sefer üst tarafına yerleştirilmiş ve cihaza numara görselleri yansıtılmış.

Kaynak : yeniakit.com.tr

390 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!