Jens Christian Skou

Jens Christian Skou

Jens Christian Skou 8 Ekim 1918 yılında Danimarka’da dogmuştur. Skou , Danimarka’nın Lemvig şehrinde zengin bir aileye dünyaya gelmiştir . Babası Magnus Martinus Skou bir kereste ve kömür tüccarıydı. Annesi Ane-Margrethe Skou, babasının ölümünden sonra şirketi devralmıştır. 15 yaşındayken Skou, Haslev , Zelanda’da bir yatılı okula girmiştir . O yılında mezun tıp dan Kopenhag Üniversitesi’nde 1944 yılında ve 1954 yılında doktorasını almıştır

1997’de Na + , K + -ATPase  ‘in keşfinden dolayı Kimyada Nobel Ödülü’nü almıştır ( Paul D. Boyer ve John E. Walker ile birlikte ) . Skou, 1950’lerin başında, yerel anestezinin etkisini incelemek için klinik eğitiminden birkaç yıl uzak kalmıştır. Bir maddenin anestetik etkisinin, plazma zarının lipit kısmının bir tabakasında çözülme kabiliyeti ile ilişkili olduğunu keşfetmişti, anestetik moleküller, protein olduğu varsayılan sodyum kanallarının açılmasını etkilemiştir. Bu iddia, sodyum iyonlarının hareketini etkileyecek ve sinir hücrelerini değiştirilemez hale getirerek anesteziye neden olacaktır.

Diğer  membran proteinlerinin de membranın lipit kısmında çözünen lokal anesteziklerden etkilenebileceğini düşünmüştür. Bu nedenle, membrana gömülmüş ve özelliklerinin lokal anestetiklerden etkilenip etkilenmediğini anlayan bir enzime bakma düşüncesi vardı. Yengeç sinirlerinde ATPaz’a bakmıştır.

Enzim oradaydı, ancak maalesef aktivitesi çok değişkendi ve çalışmaları için oldukça aktif bir enzime ihtiyacı vardı. Sonunda, ATPaz’ın sodyum, potasyum ve magnezyum iyonlarının doğru kombinasyonuna maruz kaldığında en aktif olduğunu keşfetmeyi başamışdı. Ancak o zaman bu enzimin plazma zarı boyunca sodyum ve potasyumun aktif hareketi ile ilgili bir şey olabileceğini fark etmişti. Bu fikir uzun yıllar önce kabul edilmişti, ancak mekanizma pek bilinmemektedir.

Skou bulgularını yayınlamıştır. Bununla birlikte, makalesinde enzimi aktif iyon hareketi ile tanımlamakta ihtiyatlıydı, bu yüzden “sodyum-potasyum pompası” terimini makalesinin başlığından çıkarmıştır. Gerçekten de, keşfinin önemini sadece yavaş yavaş fark etmiş gibi görünüyor ve yerel anestezi üzerine çalışmalarına devam etmişti.

1958’de Skou, kolinesteraz üzerindeki çalışmalarını tanımlamak için Viyana’da bir konferansa gitmiştir. Post, Skou’nun makalesini okumamıştı, ancak Skou’nun ATPase ile çalışmalarından bahsettiği zaman heyecan duyuyordu. Post, enzimin ouabain tarafından inhibe edilip edilmediğini sormuştur. Bu aşamada Skou, ouabain’in pompayı engellediğinden habersizdi, ama hemen laboratuarına telefon etti ve denemenin yapılması için düzenledi. Ouabain, enzimi gerçekten inhibe etti, böylece enzim ve sodyum-potasyum pompası arasında bir bağlantı kurmuşdur. Skou, 94 yaşında hala kendi alanında yayınlara devam etmiştir.

633 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!