Johan August Arfwedson

Johan August Arfwedson

İsveçli bilim insanı Johan August Arfwedson, 12 Ocak 1792 tarihinde İsveç’te dünyaya geldi. Lityum elementinin keşfiyle bilinen Arfwedson, kimyager ve maden bilimcisi idi.Lityum tuzunu mineral petalitten ayırmayı başardı.Sonrasında saf lityum Humphry Davy tarafından elektroliz yoluyla izole edildi.Arfwedson, 1821 yılında İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’ne üye seçildi.

Arfwedson, varlıklı bir ailenin çocuğuydu.Babası tüccar ve fabrika sahibi Jacob Arfwedson ve annesi Anna Elisabeth Holtermann idi.Genç Arfwedson, 1803 yılında Uppsala Üniversitesi’ne kaydoldu ve 1809 yılında buradan hukuk derecesiyle mezun oldu.Daha sonra 1812 yılında yine buradan madenbilim derecesi aldı.Sonraki yıl, Kraliyet Maden Kurulu’nda maaşsız çalışmaya başladı ve 1814 yılında noter pozisyonuna terfi etti.

Johan, Stockholm’de kimyager Jöns Jakob Berzelius ile tanıştı ve laboratuvarında çalışmaya başladı.1817 yılında Berzelius’un laboratuvarında mineral petaliti analiz ederken lityum elementini keşfetti.  Grekçe kaya mânâsına gelen “Lithos” kelimesinden, Lityum ismi verilmiştir. Arfwedson’un tuz olarak keşfettiği lityum elemeti, 1818 yılında Sir Humphry Davy tarafından saf olarak elde edildi.Arfwedson, 1818 ve 1819 yılları arasında Berzelius’un takımıyla birlikte bir Avrupa seyahati gerçekleştirdi.Yurda döndükten sonra kendi laboratuvarını kurma kararı aldı.Arfwedson, 28 Ekim 1841 tarihinde Hedensö’ de hayatını kaybetti.

588 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!