Kalıcı Makyaj ve Dövme Mürekkeplerinde Kullanılan 4000 Maddeyi Düzenleme Önerisi

Kalıcı Makyaj ve Dövme Mürekkeplerinde Kullanılan 4000 Maddeyi Düzenleme Önerisi

Avrupa kimyasal ajansı (Echa), dövme mürekkeplerinde ve kalıcı makyajda bulunan- bazıları tehlikeli olan- yaklaşık 4000 maddeyi sınırlamayı önerdi. Echa aynı zamanda, henüz kullanılan bazı mürekkeplerin konsantrasyonlarını da sınırlamayı düşünüyor. Bazı mürekkepler zaten kozmetikte yasaklanmış, kanserojen veya cilt hassaslaştırıcı olarak sınıflandırılmıştır.

Öneriler, 18-35 yaş arasındaki %24’ü kadar çok insanın birine sahip olabileceğinden, daha fazla insanın dövme yaptırdığı endişelerine cevap olarak geliyor; içerdikleri mürekkep ve içerdiği herhangi bir yabancı maddeyle alakalı yeterli bilgi yok ve kabul görmeyen bir şey var; bunları incelemek için analitik yöntemler. Dövmeye sahip insanlarda maruz kalma seviyelerini ölçmek çok zor olduğundan, Echa, ‘dövme yaptırma riskini yönetmenin tek yolu dövme mürekkeplerinde istenmeyen maddelerin varlığını sınırlamak’ diyor. İnsan derisi üzerinde kullanılmak için güvenli kabul edilmeyen herhangi bir maddenin cilt altında uygulanmasının da güvenli olmadığı varsayımı üzerinde çalışılmıştır.

Avrupa’nın bilimsel danışma kolu olan Ortak Araştırma Konseyi, incelenen mürekkep numunelerinde bazıları kanserojen, bazıları birincil aromatik aminler ve ağır metaller olarak bilinen çoklu aromatik hidrokarbonlar tespit etti. Birincil aromatik aminler, kurşun ve cıva gibi zehirli ağır metallere dayanan renk vericilerinin yerini alan azorubin renklendiricilerini yapmak için kullanılır. Rapora göre, ‘bu gelişme, dövme mürekkeplerine karşı olumsuz reaksiyonların raporlarında bir artışa denk geliyor. Bu nedenle de düzenleme ve risk değerlendirmesi için bir meydan okuma oluşturuyor’.

JRC, dövme mürekkeplerinde kullanılan 67 azo renklendirici madde belirledi ve bunların 32’si birincil aromatik aminlere ayrışabildi. Bunlardan ikisi; kendileri birincil aromatik aminlerdir ve zaten kısıtlanmıştır ve bir tanesi kanserojen olarak sınıflandırılmıştır.

Ajans, aktif maddelerin konsantrasyon limitleri açısından farklılık gösteren fakat sınırların herhangi birinin piyasaya sürülmesini veya kullanılmasını önleyen tüm kimyasal maddeler için iki kısıtlama seçeneği sundu. Bazı ABD üreticileri tarafından belirlenen mürekkep sahteciliği konusundaki “akut” bir soruna işaret edebileceğini bildiren merkezi bir veri tabanı da önerdi.

Kaynak : chemistryworld.com

Okumanızı Öneriyoruz

Resimlerle Kimya: Elastik Ahşap

Ahşaba benziyor hatta gerçek ahşap bile olabilir. Ancak Maryland Üniversitesi’ndeki Liangbing Hu’nun laboratuvarında yapılan elastik …