Kaplamalı Plastiklerin Geri Dönüşümü

Kaplamalı Plastiklerin Geri Dönüşümü

Plastik Teknoloji Merkezi AIMPLAS,17 organizasyondan oluşan bir konsorsiyum tarafından yönetilen ve geri dönüşümü mümkün olmayan kaplanmış ve boyanmış tekstil ve plastik ürünlerinin geri dönüşümünü amaçlayan DECOST projesine katıldı.

Avrupa Plastik Endüstrileri tarafından %50 geri dönüşüm hedefleri hakkında konuşan AIMPLAS “Bu hedeflere ulaşmak için tekstil ve plastik ürünlerinin tekrar kullanılabilmesi için akıllı çözümler düşünülmelidir “dedi. “Kaplanmış ve katlanmış ürünler gibi birçok materyal,geri dönüşümü engelleyen bir veya birden fazla kimyasal maddeye sahip,ideal olarak bu maddeler ayrılıp eldeki materyaller geri dönüşüme kazandırılmalıdır” diye ekledi.

DECOAT projesi belirli tetiklemeler tarafından(ısı,nem vs) aktive edilecek akıllı eklentiler geliştirmeyi ve araştırmayı hedefliyor. 4 yıllık bu projenin hedefi DECOAT ürünlerinde %75 kullanımı azaltmak ve karbon izini en az %30 düşürmek.Bu hedefler kıyafet,elektronik,elektronik ürünler ve otomotiv endüstrilerini ilgilendiriyor.

Kaynak : materialstoday.com

Okumanızı Öneriyoruz

Ayçiçek Yağı Kutuplarda Korozyonu Önlemeye Yardımcı Oluyor

Rusya’da Kazan Federal Üniversitesi (KFU) araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre, ayçiçek yağı kutuplardaki …