Karbon Emisyonlarını Azaltmak için Birleşik Krallık’ın Doğal Gazının Yüzde Otuzu Hidrojenle Yer Değiştirebilir

Karbon Emisyonlarını Azaltmak için Birleşik Krallıkın Doğal Gazının Yüzde Otuzu Hidrojenle Yer Değiştirebilir

Fotoğraf : H2 (hidrojen gazı), CH4 (metan) ile birleşerek hidrojence zengin doğal gazı oluşturur. Bu da karbon emisyonlarının (CO2) daha düşük olmasına yardımcı olabilir.

Swansea Üniversitesi araştırmacılarının öncülük ettiği bir çalışma, İngiltere’deki ev ve işyerlerini besleyen doğal gazın neredeyse üçte biri, ülkenin kaynatıcılarına ve fırınlarına herhangi bir değişiklik yapılmaksızın, karbonsuz bir yakıt olan hidrojenle değiştirilebilir.

Bu değişim zamanla Birleşik Krallık’takı karbondioksit emisyonlarını %18’e kadar azaltabilir.

Doğal gaz, yemek pişirmek, ısıtmak ve elektrik üretmek için kullanılır. Yerli gaz kullanımı, İngiltere emisyonlarının %9’unu oluşturmaktadır. Yıllık karbon emisyonlarını azaltmak için, şu anda araştırmacılar dünya çapında doğal gaz kullanımımızı dengelemek için çaba gösteriyorlar.

Doğal gazı hidrojenle zenginleştirmek ileriye dönük bir seçenektir. Deneyler, günümüz gaz cihazlarının yakıt olarak hidrojen açısından zenginleştirilmiş doğal gazla güvenli ve daha hatasız bir şekilde çalıştığını göstermiştir. Almanya ve Hollanda’nın bazı bölgelerinde zaten kullanılıyor, bu yıl İngiltere’de gerçekleşen 600 milyon dolarlık hükümet destekli bir deneme yapılacak.

Doğal gaz normalde az miktarda hidrojen içerir, ancak mevcut İngiltere mevzuatı izin verilen oranı% 0.1 ile sınırlandırıyor.

Swansea ekibinin sorduğu soru, yakıt olarak uygun olması için, örneğin alevlerin kararsız olmaması durumu, doğal gazdaki hidrojen yüzdesini ne kadar artabileceğiydi.

Üniversitenin Enerji Güvenliği Araştırma Enstitüsü (ESRI) ekibinden Dr Charles Dunnill ve Dr Daniel Jones şunları buldu:

  • Çeşitli istikrarsızlık fenomenleri dikkate alındığında yaklaşık% 30’luk bir zenginleşme mümkündür.
  • Hidrojenin nispeten düşük enerji içeriğine, düşük yoğunluğuna ve yüksek yanma hızından dolayı daha yüksek yüzdeler yakıtı, ev aletleriyle uyumsuz hale getirir.
  • Hidrojen ile %30 oranında zenginleştirme, yerli karbon dioksit emisyonlarında %18’e varan  potansiyel düşüşe eşittir;

Araştırma, Royal Society of Chemistry tarafından yayınlandı.

Swansea Üniversitesi Enerji Güvenliği Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Charles Dunnill şunları söyledi:

“İngiltere’deki gaz  tedariğinin %30’una kadarı, insanların kullandıkları cihazları değiştirmek zorunda kalmadan hidrojenle değiştirilebilir.

Düşük karbonlu yerel yakıt olarak, hidrojenle zenginleştirilmiş doğal gaz, sera gazı emisyonlarımızı azaltabilir ve İngiltere’nin 2016 Paris İklim Değişikliği Anlaşması çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirmesine yardımcı olabilir.

Hidrojen zenginleştirme şimdi bir fark yaratabilir. Ama aynı zamanda, saf hidrojene, sıfır karbonlu gaz ağınave geleceğe doğru değerli bir sıçramaya da vesile olabilir. ”

Kaynak : sciencedaily.com

522 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!