Kars Çimento’DA SNCR Teknolojisi

kars cimento da sncr teknolojisi

Kars Çimento Fabrikası, yakın bir süre önce gerçekleştirilen Torbalı Filtre, Alt Yapı&Kanalizasyon, Yağmur Suyu Toplama ve Kapalı Klinker Stokholü gibi oldukça önemli çevre yatırımlarından sonra; bu kez de SNCR Teknolojisi adı verilen modern bir uygulama ile yeni bir çevre yatırımına daha imza attı.

Fabrika Müdürü Yasin Sarıçamlık, Kars Çimento’nun bu seneki en önemli yatırım projeleri arasında yer alan «SNCR DeNOx Sistemi», Danimarka orjinli FlowVision Worldwide Engineering Corporation Firması teknolojisi ile başarılı bir şekilde tamamlandığını açıkladı.

Sistemin inşaat ve montaj işleri ise yerli yüklenici firma Terbay İnşaat firması tarafından 26 Mayıs 2015 tarihinde başlanıp 10 Temmuz 2015 tarihinde bitirilmiş olduğunu açıklayan Müdür Sarıçamlık: “Yaklaşık 1.150.000 TL yatırım maliyeti ile kurulumu yapılan SNCR-DeNOx sistemi 31 Ağustos 2015  tarihinde ise test çalışmaları da dahil olarak tamamlanmış olup; Eylül ayı itibarıyla da işletmeye alınmıştır. Kars Çimento’nun Çevreye yönelik olarak yapmış olduğu bu önemli yatırım projesi ile fabrika döner fırınından salınan NOx emisyon miktarlarının yasal limitlerin çok daha altına çekilmesi hedeflenmiştir.

Sistemde kimyasal olarak %25 Amonyak, %75 su içeren kimyasal kullanılmakta olup; fırın intikal (giriş) bölgesinde sisteme amonyak çözeltisi  beslenerek düşürülen NOx reaksiyonunun sonucunda; havaya olumsuz etkisi olmayan su buharı ve N2 gazı salınması sağlanmıştır. İntikal Bölgesine monte edilen 6 adet nozzle dan sistem içerisine amonyak çözeltisi 5 bar hava ile beraber beslenmektedir.

Sistem bacadan salınan NOx emisyonunun 1.200 mg/Nm3 değerini gördüğünde devreye girmektedir. Devreye girme aşamasında 40 lt/h ile başlayan amonyak çözeltisi akışı sistem gerek duyarsa 250 lt/h‘ e kadar çıkabilmektedir. NOx emisyonu 1000 mg/Nm3 altına düştüğünde sistem otomatik olarak kendini duruşa almaktadır.” Dedi.

 SNCR Teknolojisi Nedir?

SNCR (Selective Non Catalytic Reduction – Katalitik olmayan seçici azaltım) anlamına gelmektedir.

Hemen her yüksek sıcaklıklı süreçte ortaya çıkan ve çevre ile insan sağlığı yönüyle zararlı olduğu bilinen Nox gazı salınımın azaltılması için kullanılan bir sistemdir. Bu kirletici maddeler Avrupa’daki birtakım yasal düzenlemelerle de sınırlandırılmış durumda olup; ülkemizde son zamanlarda kullanılmaya başlamıştır. Azaltım aracı olarak %40’lık üre solüsyonu veya %25’lik amonyak solüsyonu kullanılmakta ve esanjördeki 870°C -1050°C derece aralığındaki baca gazı akımının farklı noktalarına enjekte edilmektedir. Kullanılan azaltım elemanları nitrojen ve su aracılığıyla NOx ile reaksiyona girerek çevreye verilebilecek olan zararları önlemektedir.

Kaynak : siyasalbirikim.com.tr

1.697 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!