Katlanabilir Telefonların Kalbi Olacak Katlanabilir Batarya Üretildi

Katlanabilir Telefonların Kalbi Olacak Katlanabilir Batarya Üretildi

Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları, katlanabilir bir batarya yapmayı başardılar. Katlanabilir piller; bilgisayar, tablet, akıllı saat ve tekstil ürünleri gibi pek çok alanda kullanılabiliyor.

Akıllı telefon sektörü, 2019 yılında en çok katlanabilir ekranlı telefonları konuştu. Geçtiğimiz yıl itibarıyla dile getirilen bu telefonların hala tam olarak isteneni verdiği söylenemez. Bunun nedenleri ise dünyanın ilk katlanabilir ekranlı akıllı telefon modeli “Rouyu FlexiPai”nin piyasada kendisine çok da yer bulamaması, Galaxy Fold’un yaşadığı olumsuzluklar ve Huawei Mate X’in hala daha görülememiş olması.

Anacak her şeye rağmen katlanabilir ekranlı telefonlar artık bir gerçek ve teknoloji üreticileri bu konudaki çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu teknolojinin geleceğini tüketicilerin ilgisi belirleyecek olsa da bilim insanları, bu teknolojiye uygun donanım geliştirmekten vazgeçmiyorlar. Şimdilerde ise bilim insanları, katlanabilir ekranlı telefonların tamamlayıcısı olan ancak daha pek çok alanda da kullanılabilen yeni bir “katlanabilir” batarya geliştirdiler.

Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları tarafından geliştirilen yeni nesil ince bataryalar bükülebiliyor, katlanabiliyor, uzatılabiliyor. Üniversite tarafından yapılan açıklamalara göre ise bu piller, bugüne dek üretilen ticari pillerle aynı mantıkta çalışan ancak sandviç tasarımında olan bir yapıya sahip. İki akım toplayıcı arasında bir katot, bir hidrojel elektrolit, silikon çerçeve, bir anot ve sızdırmazlığı sağlayan bir yapıdan oluşuyor.

Katlanabilir Telefonların Kalbi Olacak Katlanabilir Batarya Üretildi

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan, çalışmanın bir numaralı ismi Profesör Markus Niederberger, bugüne kadar üretilen hiçbir pilde kendilerinin kullandıkları kadar esnek malzeme olmadığını açıkladı. Niederberger, katlanabilir bataryaların katlanabilir akıllı telefonların geleceği olduğunu ancak daha geniş alanlarda da kullanılabileceğini söyledi. Niederberger’a göre bu piller; akıllı kol saatleri, bilgisayarlar, tabletler, rulo şeklinde katlanabilir ekranlı ürünler ve hatta tekstil ürünlerinde kullanılabilir. Profesör, bu pillerin herhangi bir giysinin içerisine dikilebileceğini açıkladı.

Kaynak : webtekno.com

Okumanızı Öneriyoruz

Araştırmacılar Çocukluk Döneminde Sosyal İzolasyondan Zarar Gören Özel Bir Beyin Devresi Keşfetti

Yalnızlık, ruh sağlığı için ciddi bir tehdit olarak kabul edilmektedir. Dünyamız dijital platformlar üzerinden giderek …