Kayseri Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Bölümü Öğrencileri Harçlıklarını Çıkarıyor

kayseri ahi evran mesleki ve teknik anadolu lisesi kimya bolumu ogrencileri harcliklarini cikariyor

Kayseri’de Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kimya bölümü öğrencileri, öğretmenlerinin öncülüğünde okulun laboratuvarında ürettikleri temizlik malzemelerini satarak hem harçlıklarını çıkarıyor hem de okullarına destek oluyor.

Kimya bölümü öğrencileri, öğretmenlerinin öncülüğünde okuldaki organik kimya laboratuvarını kullanarak temizlik malzemeleri üretmek için çalışma başlattı. Kendi imkanlarıyla aldıkları reaktörle laboratuvarda, sıvı sabun, deterjan ve cam sil gibi temizlik malzemeleri üreten öğrenciler, ürünlerin pazarlamasını ise bastırdıkları katalog ve broşürlerle yapıyor.

Aldıkları teorik eğitimi pratiğe dökerek güçlendiren öğrenciler, hem harçlıklarını çıkarıyor hem de okullarına ekonomik destek sağlıyor.

Kimya öğretmeni Mehmet Özbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üretimde öğrencilerin bulunmasının, bundan bir kazanç sağlamalarının, kendilerine ve öğrencilerine keyif verdiğini söyledi.

İlk olarak okullarının temizlik malzemesi ihtiyacını karşılamak için üretime başladıklarını anlatan Özbay, daha sonra işi büyütmeye karar verdiklerini belirtti.

Üretime başlamadan önce ön hazırlık olarak derslere bazı eklemeler yaptıklarını ifade eden Özbay, “12. sınıflara ‘Endüstriyel Nicel Analiz’ adlı dersi vermeye başladık. İşlerin daha verimli halde hem teorik hem uygulamalı olarak yapılmasını sağladık. Çocuklar bir yandan uygulama bir yandan da üretim yapıyor.” dedi.

“Devlet kazansın”

Üretim aşamasında kendi imkanlarını kullandıklarını aktaran Özbay, şunları kaydetti:

“Öğrencilerimizle beraber endüstriyel alanda bir şeyler yapmak istedik. Elimizdeki imkanlarla küçük bir reaktör ayarladık ve o reaktörle şuan için çok fazla olmasa da bir başlangıç yaptık. Yaklaşık 3 ay içinde hemen hemen 3,5 ton üretim yaptık. Bunun 1 ton kadarını ‘Ahi Evran Köpük Sabunları’, ‘Ahi Evran Camsil’ ve ‘Ahi Evran Genel Temizlik Ürünleri’ adıyla pazarladık. Çoğu yerden olumlu tepki aldık. ‘Kişi kazanacağına devlet kazansın’ düşüncesiyle okullardan geri dönüşler başladı. Milli Eğitim gibi büyük kurumlarla da görüşüyoruz,söz aldık. Şu an için stoğumuz hazır, talep olduğu zaman 5 ton ürün bile isteseler bunu karşılayabilecek durumdayız.”

Özbay, elde edilen kazançla öğrencilere emeklerinin karşılığı olarak belirli miktar para verildiğini, geriye kalan kısmın da okul kasasına girdiğini ifade etti.

Okulun müdürü Halis Karabulut da “Şuana kadar 2 bin 595 liralık satış yaptık. Genellikle okullara ve evlerinde kullanmak isteyen öğretmen arkadaşlarımıza verdik. Şuana kadar bir memnuniyetsizlik yok, kullanan herkes memnun. Ürün çeşitliliğini artırmayı düşünüyoruz.” diye konuştu.

Öğrencilerden Turgut Kızıltaş ise ders işlerken keyif aldıklarını, işin sonunda ellerine geçen parayla da harçlıklarını çıkarmanın mutluluğunu yaşadıklarını anlattı.

Kaynak : memurlar.net

1.108 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!