Kelliği Ortadan Kaldıran İlaç Bulundu

Kelliği Ortadan Kaldıran İlaç Bulundu

Tayland’daki Chulalongkorn Üniversitesi’nden bilim insanları, mangrov ağaçlarından elde ettikleri bir özle kellik sorununu ortadan kaldırdıklarını açıkladı.

Kellik sorununu ortadan kaldırmak amacıyla yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Tayland’daki Chulalongkorn Üniversitesi’nden bilim insanları, mangrov ağaçlarından kelliği tedavi edebilecek bir özü keşfettiklerini ifade etti. Farmakognozi ve Farmasötik Botanik Fakültesi’nden Prof. Wanchai Deeknamkul, maddenin saç dökülmesini önlemenin yanı sıra saç büyümesini de desteklediğini söyledi.

50 Kişide Başarılı Oldu

Bilim insanları, en yaygın şikayet türü olan “androjenik alopesi” (saç dökülmesi) ile muzdarip 50 kişiyle deney yaptıklarını, mangrov ağaçlarından elde edilen özün saçtaki dökülmeyi durdurduğu ifade edildi. Mangrov ağacından elde edilen Avicennia Marin adlı özün, kellik sorununa iyi geldiği belirtilen Avicequinon-C adlı kimyasalı içerdiği kaydedildi. Prof. Wanchai Deeknamkul, özün kellik sorununa karşı yüzde 75’in üzerinde etkili olduğunu kaydetti.

Kaynak : haber7.com

31 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!