Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Kemik Onarımında Nanokompozitler

Kemik Onarımında Nanokompozitler

kemik onariminda nanokompozitler - Kemik Onarımında Nanokompozitler

Fotoğraf : HA-BP-Mg nanokompozitli hidrojel yapısının şematik yapısı ve in-situ kemik yenilenme süreci. Soldaki: HA-BP-Mg nanokompozit hidrojellerde konak hücrelerin infiltrasyonu ve yer değişiminin şematik görünümü. Yeşil kutu: hidrojelleri stabilize eden kümelenmiş Ac-BP-Mg NP’ler tarafından oluşturulan çok değerlikli çapraz bağlanma mikro-alanlarının şematik görünümü.

Araştırmacılar, hasarlı veya hastalıklı kemiğin onarımını destekleyebilen metal nanopartiküllerle kaplı bir hidrojeli temel alan yeni bir nanokompozit geliştirdi.

Hidrojenler, çok yönlü fiziksel ve biyoaktif özelliklerinden dolayı birçok klinik uygulama için caziptir. Metal iyonlarının, bu arada, Mg2+ gibi, hücre adezyonunu ve farklılaşmayı teşvik ettiği, lokal kemik oluşumunu ve büyümeyi teşvik ettiği bulunmuştur. Hong Kong Çin Üniversitesi ekibi, kontrollü bir şekilde Mg2+ iyonları verebilen yeni bir biyomateryal yaratmak için bu iki malzemeyi bir araya getirdi.

Liming Bian, “Hiyalüronik asit ve kendiğinden oluşan bisfosfonat-magnezyum nanoparçacıklarına dayanan yeni bir biyoaktif nanokompozit hidrojel geliştirdik” diye açıklıyor. “Hidrojel arttırılmış mekanik özellikler, mineralizasyon için iyileştirilmiş kapasite ve Mg2+ ‘nin kontrollü salınım kinetiği göstermektedir.”

Ekip, hidrojellerin, insan mezenşimal kök hücrelerinin (hMSCs) farklılaşmasını teşvik ederken hücre adezyonunu ve yayılmayı arttıran Mg2 + iyonlarını serbest bırakarak canlı organizmada kemik rejenerasyonunu kolaylaştırdığını buldu. Nanokompozit basit bir şekilde bisfosfonat-magnezyum (BP-Mg) nanopartiküller ile aşılanmış, hücre içermeyen bir hiyalüronik asit hidrojelini temel aldığından, yaklaşım rejeneratif terapiyi büyük ölçüde kolaylaştırır.

Yeni nanokompozit metakrilatlı hiyalüronik asit (MeHA), akrilatlanmış bisfosfonat ve MgCl2 karıştırılarak üretilir. BP-Mg nanopartikülleri, hidrojel ağını çapraz bağlayan ve güçlendiren akrilat grupları taşıyan şekilde oluşturulur.

“Hidrojellerimizin gözenekli yapısı, ev sahibi hücrelerin hidrojellere taşınmasını kolaylaştırıyor” diye belirtiyor Bian. “Bu arada, hidrojellerden salınan Mg2+, hücre göçünü ve yapışmayı kolaylaştıran hücre-matris etkileşimini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda yapışmış hücrelerin osteogenezisini de teşvik eder.”

Hidrojeller zamanla kademe kademe bozunduğundan, Mg2+ iyonları kök hücrelerin yapışmasını ve yayılmasını kolaylaştırmak için kontrollü bir şekilde serbest bırakılır. Dahası, nanokompozitin bozunması ek bir fayda sağlamaktadır çünkü varlığı, sonraki kemik büyümesini engellememektedir.

Bian, “Bildiğimiz kadarıyla, Mg2+ ‘nın yüklenmesini ve sürekli salımını başarabilen hidrojelleri gösteren herhangi bir rapor bulunmamaktadır” diyor. “Mg iyonlarının hücre adezyonunu ve farklılaşmasını kolaylaştırdığı ve lokal kemik oluşumunu ve iyileşmesini teşvik ettiği gösterildi. Ancak, biyomateryal implantlarla magnezyum iyonlarının sürekli ve kontrollü olarak verilmesi hala büyük bir zorluk. ”

Ekip, yaklaşımlarının çinko veya stronsiyum gibi diğer biyoaktif iyonların taşınması için evrensel bir platform oluşturabileceğine inanıyor. Farklı metal katyonlarının çoklu türleri aynı anda hidrojele yüklenebilir ve biyoaktif ‘kokteyl’ olarak serbest bırakılabilir.

Nanokompozit hidrojel artık büyük hayvan modellerinde deneniyor ve araştırmacılar hassas üç boyutlu yapıların baskısını sağlayacak bir biyo-ink geliştirmek için diğer gruplarla işbirliği yapıyorlar.

Kaynak : materialstoday.com

Yorumlar
Merve Çöplü - Kemik Onarımında Nanokompozitler

Hakkında Merve Çöplü

1994 yılında Çorum’da doğdu. 2012 yılında Çorum Anadolu Öğretmen Lisesi’nden mezun oldu ve aynı sene Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü kazandı. İngilizce hazırlıktan muaf olarak lisans eğitimine başladı. 2015 yılında MTA Genel Müdürlüğü’nde staj yaptı. 2015-2016 eğitim döneminde Erasmus+ programıyla gittiği Almanya RWTH Aachen Üniversitesi’nde bir sene eğitim gördü. Tenis, dans, seyahat, çizim, müzik gibi ilgi alanlarına sahip. Şubat 2017’de İnovatif Kimya Dergisi çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

yaralari konusarak iyilestiren yeni nanoteknoloji geliyor 310x165 - Yaraları Konuşarak İyileştiren Yeni Nanoteknoloji Geliyor

Yaraları Konuşarak İyileştiren Yeni Nanoteknoloji Geliyor

Araştırmacılar, yara iyileşmesini teşvik etmek için yaralı dokuların yakınındaki bölgedeki hücrelerle “konuşabilen” yeni bir molekül …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com