Keto Diyetinin Anti-Nöbet Etkileri Gut Bakterilerden Olabilir

Keto Diyetinin Anti Nöbet Etkileri Gut Bakterilerden Olabilir

Yeni bir çalışmaya göre, baklagiller düşük karbonhidratlı ve yüksek yağlı diyetlerin anti-nöbet etkileriyle ilgili önemli bir rol oynayabilir. Bu, bir kişinin bağırsaklarında yaşayan 100 trilyon bakteri   ile nöbetler ve bağırsak mikrobiyotaları arasında bir ilişki kurmaya yönelik ilk araştırmadır.

Böyle bir düşük karbonhidrat diyeti, birçok kişinin hızlı kilo vermede son derece etkili olduğu kanıtlanmış ketojenik diyettir. Bunun ötesinde, bu diyet, özellikle geleneksel anti-nöbet ilaçlarına özellikle yanıt vermeyenler olmak üzere, epileptik çocuklarda daha az sayıda nöbetle de bağlantılıdır. Şimdiye kadar neden hiç bir zaman net bir açıklama yapılmamıştı biliinmez. Bir UCLA profesörü olan Elaine Hsiao’nun laboratuvarı, ketojenik diyeti kabul eden bir hipotezi yürütmek için araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından, diyetin anti-nöbet yararlarını tetiklediği varsayılan bir süreç olan bağırsak mikrobiyotalarını değiştirdi. Ekip, bağırsak bakterisinin diyetin anti-nöbet etkilerinden gerçekten sorumlu olup olmadığını araştırdı ve eğer öyleyse – nasıl?

Ketojenik Diyetler Neden Nöbetleri Önler

Hücre dergisinde yayınlanan fareleri içeren epilepsi çalışmasında, araştırmacılar ketojenik diyetlerin kemirgenlerin bağırsak bakterilerini dört günden az bir sürede değiştirdiğini ve farelerin daha az nöbet geçirdiğini bulmuşlardır. Bunun ötesinde, araştırmacılar, aslında, nöbet oranının azalmasına neden olan değiştirilmiş bağırsak bakterileri olup olmadığını test etmek zorundaydılar, bu yüzden ketojenik diyeti farelerin iki çeşidi üzerinde test ettiler: bir mikropsuz ve bağırsakları temizlemek için antibiyotiklerle tedavi edildi.

Her  iki durumda da ketojenik diyetin artık nöbetlere karşı etkili olmadığı belirtildi, diyor Hsiao’nun laboratuvarında UCLA yüksek lisans öğrencisi olan baş araştırmacı Christine Olson.

“Bu, bağırsak mikrobiyotasının, diyetin nöbetleri etkili bir şekilde azaltması için gerekli olduğunu düşündürmektedir.” 

Bu İki Bakteri Türünün Türleri Önemli

Daha sonra gittiler, bağırsak bakterilerinin DNA’sından nükleotitleri tanımladılar ve orada bulunan bakteri türlerini ve ketojenik diyetin uygulanmasından sonra hangi seviyelerde olduklarını tespit ettiler. Akkermansia muciniphila ve Parabacteroides türlerinin her ikisinin de diyetin anti-nöbet etkilerinde önemli rol oynadığını bulmuşlardır. Aksi tesir  etmek için bakterileri mikropsuz farelere verdiler.

Sonuçlar? Diyetin anti-nöbet yararları restore edildi, fakat daha da önemlisi, her iki bakteri türünün de aynı zamanda verilmesi gerekiyordu – ya da ketojenik diyet, nöbetlerin önlenmesi için işe yaramazdı. Sonuç olarak, bu, her iki bakterinin de, nöbet karşıtı işlevleri yerine getirmek için birlikte bulunması gerektiğini öne sürmektedir.

Bu bulgular önemlidir, ancak Hsiao’ya göre yapılması gereken daha çok iş var.

“Sağlık ve hastalığın etkileri umut verici, ancak farelerde keşiflerin insanlara da uygulanıp uygulanmadığını test etmek için çok daha fazla araştırma yapılması gerekiyor” dedi.

Birçok insan ketojenik diyetin en etkili kilo verme yöntemlerinden biri olduğuna inanmaktadır, ancak bazı doktorlar yüksek yağlı gıdalar tüketmeyi gerektirdiği için potansiyel tehlikeleri konusunda ihtiyatlıdır. Epilepsi hastaları için çok yardımcı olabilir.

“Ketojenik diyet, birden fazla antiepileptik ilaç kullanan inatçı epilepsili çocuklar için bir seçenek olarak düşünülebilir ve glikoz taşıyıcı protein eksikliği (yani, De Vivo hastalığı) ve piruvat dehidrojenaz kompleksi eksikliğiyle ilişkili nöbetler için bir tedavi seçeneğidir” 2010 çalışmasına Bununla birlikte: “Diyetin katı, hoşnutsuzluğu ve yan etkileri, kullanımını sınırlar ve her iki hastanın uyumunu ve klinik etkinliğini de olumsuz etkiler.”

Her iki durumda da ketojenik diyetin artık nöbetlere karşı etkili olmadığı belirtildi, diyor Hsiao’nun laboratuvarında UCLA yüksek lisans öğrencisi olan baş araştırmacı Christine Olson.

Kaynak : techtimes.com

349 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!