Kimya Devi, Türk Şirketiyle Masaya Oturdu

Kimya Devi, Türk Şirketiyle Masaya Oturdu

Dünya’nın en büyük ilaç ve kimya şirketlerinden biri olan Alman Merck, Türk şirketi Vilsan Veteriner İlaçları adlı firmayı satın almak için masaya oturdu.

Dünya’nın en büyük ilaç ve kimya şirketlerinden Merck, Türkiye’deki varlığını hayvan sağlığı alanında güçlendirecek bir hamle yaptı. Alman devi, Türk şirketi Vilsan Veteriner İlaçları adlı firmayı almak için şirketin sahibi Vimar Gıda ile masaya oturdu. Taraflar, Rekabet Kurumu’nun da onayı ile hisse devri için son imzaları atacak.

Habere göre anlaşma sağlanırsa Merck, bu alanda Türkiye’deki ilk yatırımını yapmış olacak. Böylece Hintli Alivira, Kuveytli finans şirketi NBK, ABD’li yatırım fonu Riverside gibi firmaların yer aldığı Türkiye hayvan gıda ve sağlığı pazarına küresel bir oyuncu da girecek.

15 milyar Euro Cirosu Var

Hayvan sağlığı sektöründe Türkiye’nin önemli firmalarından olan Vilsan, 1986 yılında kuruldu. büyükbaş, küçükbaş, at, kanatlı sağlığı, pet, kültür balıkçılığı alanlarında üretim yapan Vilsan, Ortadoğu, Doğu Avrupa, Afrika, Orta Asya, Uzakdoğu Asya ve Güney Amerika’ya ihracat gerçekleştiriyor.

2014’te Vilsan 30 milyon liraya Vimar’a satıldı. Vilsan’ı almak için görüşme yürüten Merck ise dünyanın en eski tıbbi ürünler ve kimyasallar firması olarak biliniyor. 1668’de kurulan firmanın 70 ülkede 50 binden fazla çalışanı var. Hisseleri Frankfurt Borsası’nda işlem gören şirket geçen yılı 15 milyar Eurociroyla kapattı.

İstanbul Ticaret Odası’na kaydı Eylül 1995’te yapılan Vimar Gıda’nın Yönetim Kurulu Başkanı ise Mustafa Baysan.

Kaynak : cnnturk.com

Okumanızı Öneriyoruz

Unilever, Tüm Ürünlerine Karbon Ayakizi Etiketi Koyacak

Yıllık karbon ayak izimi 2,5 metrik ton karbondioksit emisyonuna eşdeğer olan ve IPCC araştırmasına dayanan …