Kimya İhracatı Yüzde 14,75 Azaldı

kimya-ihracati-yuzde-14-75-azaldi

Kimya ihracatı yüzde 14,75 düşüşle 1 Milyar 233 Milyon Dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye genelinde ihracat Nisan ayında da gerilemeye devam etti. Kimya sektörünün önemli ihracat pazarlarına hâkim olan olumsuz hava, sektörün Nisan ayı ihracat rakamlarına da yansıdı. Kimya ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 14,75 azalarak 1 milyar 233 milyon dolara geriledi. Ocak – Nisan döneminde ise yüzde 11,65 düşüşle 4 milyar 571 milyon dolar oldu. AB ülkeleri Nisan ayı ihracatından aldıkları yüzde 38’lik pay ile sektöre moral verdi.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre Nisan ayında kimya ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 7,29 azalış ile 1 milyon 525 bin ton, değerde ise yüzde 14,75 düşüşle 1 milyar 233 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz ay kimyanın en çok ihracat yaptığı ülkeler sırasıyla; Almanya, Irak, Mısır, Singapur, Hollanda, İngiltere, İran, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya oldu. Nisan ayında Singapur’a yapılan ihracattaki yüzde 362’lik artış dikkat çekti.

Nisan’da en çok ihracat gerçekleştirilen ilk 10 ülkenin yarısını AB ülkelerinin oluşturduğu görülürken, AB ülkeleri 464 milyon 845 bin dolarlık ihracat ve yüzde 38’lik pay ile sektöre gelecek aylar için umut verdi. Hollanda’ya yapılan ihracat yüzde 95,68 ve İngiltere’ye yapılan ihracat yüzde 44,45 oranında artış gösterdi. Kimya sektörünün en önemli hedef pazarlarından biri olan ABD’ye yapılan ihracat Nisan ayında yüzde 11,22 arttı ve ülkeyi en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler arasında 9’uncu sıraya yükseltti. Geçtiğimiz ay plastikten organik kimyasallara, minerallerden eczacılık ürünlerine kadar pek çok alt sektörde ABD’ye 37 milyon 274 bin dolarlık ihracat yapıldı.

Ocak-Nisan dönemindeki kimya ihracatının toplamı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla miktarda yüzde 1 artışla 5 milyon 810 bin ton; değerde yüzde 11,65 düşüşle 4 milyar 571 milyon dolar oldu. Bu dönemde en çok ihracat yapılan ülkeler; Almanya, Mısır, Irak, İtalya, Hollanda, İran, Suudi Arabistan, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yunanistan olarak sıralandı.

Sektörün Nisan ayı ihracat rakamlarını değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, “Türkiye genelinde ihracattaki gerileme eğilimi sektörümüzde de görülüyor. Irak, Suriye gibi sadece ihracat değil nakliyemizde de önemli rol oynayan ülkelerde bir türlü normalleşmenin sağlanamaması bu yıl da maalesef ihracatçılarımızı zorluyor. Bununla birlikte emtia ve petrol fiyatlarındaki düşüşün olumsuz etkilerini de görmeye devam ediyoruz. Tabii ki bunlar bizim çalışmalarımızın ve hedeflerimizin önünde engel değil. Tüm zorluklara rağmen ihracatımızı yukarıya taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. Dünyada yaygın üretilen ürünlerden yaptığımız ihracat yerine odağımıza daha spesifik ürünleri koyarak katma değeri yükseltmenin yollarına bakıyoruz” dedi.

Kaynak : ankahaber.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Geleceğin Yapısal Malzemeleri: Elmas Kadar Sert ve Metal Gibi Şekillendirilebilir

Büyük cam koruyucuları ve ekranlarıyla akıllı telefonlar etkileyicidir ama ne yazık ki çatlama ve çizilmeye …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: