Kimya sektöründe sahte kimya firmaları artıyor

kimya sektorunde sahte kimya firmalari artiyor

Kimya sektöründe sahte kimya firmaları artıyor. Özellikle son yıllarda dolandırıcıların dikkatini çeken kimya sektörü bu konuda kendini korumalı.

Yüksek değerlere ulaşan kimya sektöründe, Özellikle ürün bazında sahte ürün piyasaya sürülmesi ve satış firmalarının çoğalması ve merdivanaltı dediğimiz sürecin hızla yayıldığını ve konuya acil önlem için internet satışlarının gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

2000 yıllar itibari ile ivme kazanan kimya sektörü, Türkiye’nin büyümesi ile en hızlı büyüyen sektmrlerden birisi oldu. Fakat aynı hızla batan fabrikalar ve ofis dolandırıcılarının çoğaldığı bir sektör haline gelmeye başladı.

Uzun yıllardır bu sektörün içerisinde olan firmalar ise bu durumdan şikayetçi. Çünkü nitelikli veya niteliksiz özellikleri belli olmayan hiçbir dayanağı bulunmayan vurkaç firmalarının varlığı tüketici açısından ciddi riskler teşkil ediyor.

Uzun yıllar önce ingiliz firmalaranın hegemonyasında olan kimya sektörü hızla Türkleşmesinde büyük katkısı olan eski firmalar ise kabuğuna çekilmiş durumda. Çünkü gelişen piyasaya uyum sağlamak yerine gelişmeye önem veren firmalar kendi pazarlarını koruyor.

Fakat ortada bulunan bilinçsiz tüketiciye ise uzanmaya çalışan dolandırıcıların en büyük hedefi oluyorlar.

Öncelikle ürün satın almadan önce dikkat edecekleriniz.
Kimyasal ürünler almadan önce
1- Onaylı MSDS veya SDS belgeleri var mı?
2- Firmanın geçmişi nedir. Bunu öğrenmenin en kolay yolu hakkımızda yazısını okuyun daha sonrada web sitesinin yaşına Bakın. Buna da güvenmiyorsanız vergi levhasını isteyip sorgulatın.
3- TSE Numaralarını sorgulatın
4- Hangi Organize sanayi bölgesinde olduğuna dikkat edin çünkü kimyasal üretmek ve satmak istiyorsanız atık sistemi olan bir yerde olmalısınız.
5- Endüstriyel ürünlerin satış ambalajı devlet tarafından belirlenmiştir. 1 lt/kg 5 lt/kg lik ürün ambalajlarında endüstriyel ürün satılamaz bunun için sağlık bakanlığı izni gerekir.
6- Tehlikeli madde danışmanını isteyiniz ve sorgulatınız.
7- Kalite belgeleri var mı bunları kontrol edin.

Bunuda bir örnek ile açıklayalım.
Pas sökücü ürün ihtiyacınız var ve siz nasıl kullanacağınızı bilemiyorsunuz.
Bunun için önce firmaya ulaşın doğru ürün seçiminde yardımcı olsun. Daha sonra fiyat ve ambalaj hakkında anlaşın. Onaylı MSD’leri isteyin ve bu msds lerin üzerinde onaylı TSE MSDS yazıcıları tarafından yazılı olduğunu TSE den onaylatın.
MSDS ve SDS’lerdeki risklere dikkat edin çünkü bu MDSD siz başınıza bir kaza geldiğinde sizi kurtaracak tek belge. Ne olduğu bilinmeyen firmalardan alınan her belgesiz ürün sizin açınızdan hep sorun olacaktır. Ödeme yapacaksanız Fatura numarası isteyin ve ödemenizin açıklamasına yazacağınız yazı birazdan yazacağım.
“açıklama kısmına şu numaralı fatura ile gelecek şu kadar pas sökücü ürün alacağım.”
Taranmış faturanın kesinlikle bir örneğini ödeme yapmadan isteyiniz. Kesinlikle belirtin. Daha sonra sorun mahkemeye taşındığında kargo kayıtları ile size teslim edilip edilmediği netleşecektir.
Faturayı ibra etmesi ve kargo ile teslim edildiğini kanıtlaması gereken firma bunları kanıtlayamıyor ise parayı geri alabilirsiniz. Dolandırmaktan kurtulursunuz.

Kaynak : egehaber.com

720 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!