Kimyacılar Floresan Kullanarak Yeni Lewis Asitlik Testi İcat Etti

Kimyacılar Floresan Kullanarak Yeni Lewis Asitlik Testi İcat Etti

York Üniversitesi kimyagerleri, bir gün, farmasötik ilaçların saflaştırılması, endüstriyel proseslerin iyileştirilmesi ve yeni nesil bir teknolojiye keşfedilmesi için bir dizi Lewis asidinin floresans bazlı metot keşfetti.

Moleküler türlerin Lewis asitliğini ölçmek önemlidir, çünkü dünyanın dört bir yanındaki kimyagerlerin çeşitli uygulamalar için kimyasal dönüşümleri kolaylaştırmak üzere yeni bileşiklerin faydalarını kurmalarını sağlar.  York Üniversitesi araştırmatakımı , yaygın kullanılan Gutmann-Beckett metodundan daha basit, daha doğru ve daha etkili olan floresans kullanarak Lewis asitliği için yeni bir test yöntemi geliştirdi .

Bugün Chem dergisinde yayınlanan bulgu, ilaç ve kimya endüstrileri için gelişmiş ve daha ucuz süreçlere yol açabilir.

Organomain Grup Malzemeleri Kimya Bölümü, Fen Fakültesi ve Kanada Araştırma Başkanı Profesör Thomas Baumgartner, “İlaç endüstrisi her zaman yeni ilaçlar yapmak ve yeni kimyasallar bulmak için optimize edilmiş süreçler arıyor” dedi

Asit ve baz teorisi kimyasal bilimlerde uzun zamandır anahtar bir kavram olmuştur. Asidi bir molekülün elektronları kabul etme yeteneği ile tanımlayan Lewis asit-baz teorisi, 21. yüzyılda, çoğunlukla metal içermeyen kataliz ve malzeme bilimi alanlarında, kimya için giderek daha önemli hale gelmiştir.

Kimyacılar , Floresan Lewis Asit Bazlı Adduct (FLA) yönteminin, çok çeşitli Lewis asitlerini nicelleştiren ve Lewis asit kuvvetindeki farklılıkları görsel olarak gözlemleme yeteneği sağlayan türünün ilk örneği olduğuna inanmaktadır. Bu tekniğin, yaygın olarak kullanılan Gutmann-Beckett yönteminin yerini almasını beklemektedir.

Kimya Bölümü, Fen Fakültesi ve Kataliz için Metalsiz Malzemeler Araştırma Bölümü Başkanı  Dr. Caputo “Bazı Lewis asitleri yüklü, bazıları nötr, bazıları metal bazlı, bazıları metal dışı ve periyodik tablonun tamamını kapsıyor. Yöntemimizle tüm bu farklı türler arasında ve periyodik tablonun tamamında karşılaştırabiliriz. Yeni kimya ve yeni Lewis asitleri geliştikçe, yöntemimiz çok etkileyici olabilecek tüm güçleri ölçmenize ve karşılaştırmanıza izin verir. ” dedi.

Kaynak : phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …