Kimyacılar, Geri Dönüşümlü Amin ve Triketon Kullanarak Termoset Polimer Yaptı

Fotoğraf : York Üniversitesi

Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’ndaki  araştırma ekibi, bir tür geri dönüştürülebilir termoset plastik yapmanın bir yolunu buldu. Nature Chemistry dergisinde yayınlanan makalelerinde ,  asit kullanılarak geri dönüştürülebilen ortak bir polimer türü oluşturmak için iki belirli monomer tipini birleştirmeyi açıkladı. Bask Ülkesi Üniversitesi UPV / EHU Üniversitesi’nden Coralie Jehanno ve Haritz Sardon, aynı dergi sayısında Kaliforniya’daki ekibin çalışmalarını özetleyen bir haber ve gösterim parçası yayımladı.

Plastikler çevre sorunu haline geldi. Şirketler bunları yapar ve çok çeşitli uygulamalarda kullanır. Diğer işletmeler ve tüketiciler plastikten faydalanır ve sonra bunları atar. Ancak çok hızlı bir şekilde bozulmadıkları için çöplüklerde ve okyanusta birikir. Bir termoset olarak bilinen belirli bir polimer , özellikle sıkıntılıdır, çünkü yaygın şekilde kullanılır ve kolayca geri dönüşümü yoktur. Bu yeni çabada, araştırmacılar bir asit kullanarak parçalarına ayrılıp geri dönüştürülebilen bir tür termoset yapmanın bir yolunu bulmuşlardır.

Araştırmacılar doğru içerikleri bulmak için geri dönüşümün bir parçası olarak kapalı döngüde kullanabilecekleri monomerleri ( monomer yapı bloklarının geri kazanıldığı) aradılar . Sonunda monomer amin ve triketone’yi buldular . Araştırmacılar, ikisini birlikte öğüterek bir termoset polimer yapmak için onları kullanabileceklerini buldu. Diğer çalışmalar, eğer polimer 12 saat boyunca güçlü bir aside batırılmışsa, diketoenamin bağ ağının monomerleri ayırarak bağlarını serbest bırakacağını göstermiştir. Daha sonra, monomerlerin operasyonel olarak basit bir prosedür kullanılarak ayrılabileceğini ve toplanabileceğini buldular ve daha sonra doğada yaptıkları orijinal ile neredeyse aynı olan yeni termosetler yapmak için yeniden kullanıldılar.

Araştırmacılar daha sonra tekniklerini, elde edilen polimerde fiberglas veya alev geciktiriciler gibi diğer malzemelerle birlikte test ettiler. Bu tür katkı maddelerinin, monomerlerin geri kazanılmasını engellemediğini veya onlardan yapılan yeni termosetleri kirletmediğini bildirmektedirler. Ayrıca, termosetlerin kullanımının güvenli olduğundan ve başka çevresel problemler yaratmadıklarından emin olmak için tekniklerini daha fazla test etmenin gerekli olduğunu da belirttiler.

Kaynak : phys.org

285 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!