Kimyagerler, Piller için Lityum Metal Elektrotları Oluşturmanın Yeni Yolunu Geliştirdi

Kimyagerler, Piller için Lityum Metal Elektrotları Oluşturmanın Yeni Yolunu Geliştirdi

Fotoğraf : Yale ve  Donghua Üniversitelerindeki araştırmacılar,şarz edilebilir pillerin enerjisini ve kapasitesini arttırabilen lityum metal oluşturmak için yeni bir işlem geliştirdi.

Lityum metal, yüksek enerjili pillerdeki anotlar için en iyi seçenek olarak kabul edilir.

Araştırmacılar, metalin belirli bir kütlede büyük miktarda enerji ve kapasite sağlama potansiyelinin yüksek olmasından dolayı olduğunu söyledi. Ancak, düşük kapasite ve kullanım verimliliği ile sınırlanan mevcut lityum metal elektrotlar, bu potansiyele ulaşmaya yaklaşmamıştır.

Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri adlı dergide 14 Mayısta yayınlanan yeni bir çalışmada, Yale’den Hailiang Wang liderliğindeki bir ekip, daha verimli lityum metal elektrotlar oluşturma konusunda yeni bir yaklaşım anlatıyor.

İşlem, lityum metalin verimli biçimde boşaltılmasını ve yüksek kapasitelerde yüklenmesini sağlayan koruyucu bir tabaka verir.

Araştırmacılar, yeni sürece dayanarak, piyasadaki diğer lityum-iyon bataryaların yanı sıra diğer laboratuvar ölçekli batarya hücrelerini geride bırakan bir batarya hücresi inşa ettiler.

Hailiang Wang, kimya asistanı profesörü ve Yale ve West Kampüsü üyesidir.

Çalışmanın ilk yazarı Qiuwei Shi, Donghua Üniversitesinde yüksek lisans öğrencisi ve  Yale Üniversitesinde misafir öğrencidir. Ek yazarlar  Yale’den Yiren Zhong ve Min Wu Donghua’dan Hongzhi Wang’dır.

Kaynak : scitechdaily.com

106 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!